حمله موشکی روسیه به اودسای اوکراین یک روز پس از توافق؛ سازمان ملل محکوم کرد

۱۴۰۱/۵/۱

تنها یک روز پس از توافق اوکراین و روسیه در استانبول برای ایجاد کریدور امن انتقال غلات اوکراین به ترکیه و دیگر کشورهای جهان، روسیه با شلیک موشک به بندر اودسا آن را نقض کرد.

این حمله با محکومیت آمریکا و سازمان ملل متحد مواجه شد.

مقام‌های اوکراین روز شنبه اول مردادماه با اعلام خبر حمله روسیه به بندر اودسا گفتند که این اقدام ولادیمیر پوتین «تف کردن به صورت سازمان ملل و ترکیه» است.

مقام‌های اوکراین می‌گویند این حملات خسارت گسترده‌ای در پی نداشته است.

اودسا یکی از سه بندر توافق‌شده با روسیه برای انتقال غلات اوکراین به ترکیه و سپس دیگر کشورهای جهان است.

بر اساس توافق انتقال غلات اوکراین که روز جمعه طی مراسمی در استانبول بین روسیه و اوکراین امضا شد و دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس‌جمهور ترکیه نیز در آن حضور داشتند، روسیه تعهد داد که به بند اودسا و سه بندر دیگر تعیین‌شده برای انتقال غلات حمله نکند.

در حال حاضر به دلیل اختلال در روند صادرات غلات اوکراین به جهان، نگرانی‌های وسیعی از بحران مواد غذایی وجود دارد و همچنین قیمت غلات و مواد غذایی در کشورهای مختلف جهان تحت تاثیر قرار گرفته است.

همچنین توافق استانبول اشاره می‌کند که اوکراین بنادر معین‌شده را از مین‌های دریایی پاکسازی کند.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه گفته بود که این توافق به کاهش تورم مواد غذایی در جهان کمک خواهد کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم این توافق را «فانوس دریایی (چراغ امید) در دریای سیاه» خواند و گفت که این طرح برای حمل غلات اوکراین باید به طور کامل اجرا شود.

در پی این توافق ترکیه ابراز امیدواری کرده بود بتواند با ادامه روند میانجی‌گری روند صلح میان روسیه و اوکراین را پیش ببرد.

واکنش اوکراین، سازمان ملل و آمریکا

ولودیمیر زلنسکی،‌ رییس‌جمهور اوکراین در واکنش به این حمله گفت:‌ «حمله موشکی به بندر اودسا نشان می‌دهد که روسیه بدون توجه به وعده خود راه‌هایی برای اجرای نکردن توافق انتقال امن غلات اوکراین پیدا خواهد کرد.»

از سوی دیگر این حمله با واکنش سازمان ملل متحد مواجه شد.

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، حمله به بندر اودسا را بی چون و چرا محکوم و تاکید می‌کند که اجرای کامل توافق روز جمعه بین روسیه و اوکراین برای انتقال امن غلات ضروری است.

همچنین سفیر آمریکا در اوکراین گفت که روسیه باید به دلیل شلیک موشک به بندر اودسا پس از توافق در ترکیه، پاسخگو باشد.

یکی از ما
اخبار
مستند - گذر از آند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید