حمله راکتی مجدد به منطقه گردشگری پرخ در کردستان عراق همزمان با حمله پهپادی به پایگاه ترکیه

۱۴۰۱/۴/۳۱

همزمان با حمله پهپادی به پایگاە نظامی بامرنی ترکیه در استان دهوک اقلیم کردستان عراق، منطقه گردشگری پرخ روز جمعه ۳۱ تیر بار دیگر با ۲۴ توپ و راکت هدف حمله قرار گرفت.

منطقه گردشگری پرخ در اقلیم کردستان عراق که روز چهارشنبه ۲۹ تیر هدف قرار گرفت و این حمله به ترکیه منتسب شد، روز جمعه با ۲۴ توپ و راکت هدف حمله دوباره قرار گرفت.

هنوز جزییات کاملی درباره این حمله منتشر نشده است.

ساعاتی پیش از انتشار خبر این حمله اما رسانه‌ها از حمله دو پهپاد انتحاری به پایگاه نظامی بامرنی ترکیه در استان دهوک اقلیم کردستان عراق خبر دادند.

شبکه روداو به نقل از یک مقام محلی که نامش ذکر نشده، خبر داد که یک پهپاد سقوط کرده و دیگری به وسیله پدافند ترکیه سرنگون شده است.

به گفته این مقام، این حمله خسارت جانی نداشته است.

این حملات دو روز پس از حمله موشکی و توپخانه‌ای به منطقه‌ گردشگری زاخو در استان دهوک انجام شده که در آن دست‌کم ۹ غیرنظامی از جمله یک کودک یک ساله کشته و ۲۳ نفر دیگر زخمی شدند.

ترکیه دست داشتن در این حمله را تکذیب کرده و آن را به پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) نسبت داد. در مقابل، ه‌پ‌گ، شاخه مسلح پ‌ک‌ک، آنکارا را مسئول این حمله مرگ‌بار دانست و حضور افراد وابسته به پ‌ک‌ک را در محل حمله رد کرد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، خواستار انجام تحقیقات فوری و کامل درباره این حمله شده و آلمان و بریتانیا این حمله را محکوم کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز تأکید کرد هر اقدام نظامی‌ای در عراق باید به استقلال و یکپارچگی سرزمینی این کشور احترام بگذارد.

ترکیه از دو سال پیش بارها شمال عراق را هدف حملات هوایی قرار داده است. دلیل این حمله‌ها از سوی آنکارا، حمله به مواضع گروه پ‌ک‌ک ذکر شده است.

آنکارا همچنین کردهای شمال سوریه را که متحد آمریکا هستند، شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان ترکیه و یک گروه «تروریستی» می‌داند و بر برنامه خود برای حمله به شمال سوریه تأکید دارد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۸ تیر در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، حمله این کشور به شمال سوریه را به ضرر منطقه خواند.

با این حال اردوغان در بازگشت از ایران به ترکیه، بار دیگر تأکید کرد تا زمانی که نگرانی‌های امنیتی آنکارا در مورد نیروهای کرد شمال سوریه برطرف نشود، حمله دوباره ترکیه به این منطقه در دستور کار خواهد بود.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید