وزارت دادگستری کانادا به ایران اینترنشنال: کانادا با ایران معاهده استرداد ندارد

۱۴۰۱/۴/۳۰

در پی انتشار اخبار متناقض از مفقود شدن محمودرضا خاوری در کانادا و انتقال احتمالی او به ایران، وزارت دادگستری کانادا به ایران اینترنشنال گفت که کانادا با ایران معاهده استرداد ندارد. رسانه‌های وابسته به حکومت در ایران نیز با تکذیب این اخبار، آن را «یک بازی رسانه‌ای» خواندند.

اخبار ضد و نقیض درباره مفقود شدن محمودرضا خاوری ابتدا در شبکه‌های اجتماعی و از سوی کاربران حامی جمهوری اسلامی به عنوان قدرت‌نمایی «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» منتشر شده بود و پس از آن بازتاب‌های گسترده‌ای یافت.

وزارت دادگستری کانادا، روز پنج‌شنبه در پاسخ به سوال ایران اینترنشنال در خصوص انتشار اخبار متناقض مبنی بر استرداد خاوری در فضای مجازی، تاکید کرد که کانادا و ایران معاهده استرداد ندارند و استرداد از کانادا به ایران امکان‌پذیر نیست.

وزارت دادگستری کانادا همچنین در مورد اخباری که در آن عنوان می‌شود خاوری در کانادا مفقود شده است، افزود: ما در موقعیتی نیستیم که توضیح بیشتری درباره وضعیت خاوری بدهیم.

در همین حال خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از یک منبع آگاه در قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، نوشت: خبر بازگرداندن محمودرضا خاوری به کشور که طی چند ساعت گذشته فراگیر شده، صحت ندارد.

نور نیوز، رسانه نزدیک به شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، هم با اشاره به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مفقود شدن محمودرضا خاوری در کانادا و انتقالش به ایران نوشت: احتمالا این بازی رسانه‌ای از سوی شخص خاوری و با هدف رد گم کردن، کلید خورده است.

محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران، از متهمان پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی است که متهم اول آن، مه‌آفرید امیرخسروی محاکمه و اعدام شد. خاوری در روزهای آغاز تشکیل این پرونده در مهر ۱۳۹۰ به بهانه بیماری از ایران گریخت و به اعضای خانواده‌‌اش پیوست که مقیم کانادا بودند.

با وجود فرار خاوری از ایران، دادگاه انقلاب در حکمی او را به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و بابت دریافت رشوه به ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

مقام‌های قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و نیروی انتظامی پیشتر اظهاراتی درباره تحت نظر داشتن خاوری، برنامه ریزی برای ربایش و انتقال او به ایران و سخنان مشابهی بیان کرده بودند.

اخبار
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید