اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال: سپیده رَشنو نام زن معترض در اتوبوس است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۲۷

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس، سپیده رشنو نام دارد و غروب شنبه ۲۵ تیرماه بازداشت شده است. بنا بر این اطلاعات، او ۲۸ ساله، هنرمند و داستان‌نویس است و علاوه بر این در زمینه ویراستاری فعالیت می‌کند.

اطلاعات رسیده همچنین حاکی است که او در اتوبوس تنها بوده و ادعای رسانه‌های حکومتی مبنی بر این که فرد همراه او بازداشت شده نادرست است.

روز شنبه ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که مقاومت یک زن در مقابل تذکر حجاب زنی دیگر را در یک اتوبوس بی‌آر‌تی نشان می‌داد و در نهایت مسافران فرد تذکر‌دهنده را از اتوبوس بیرون کردند.

نام فرد تذکر‌دهنده رایحه ربیعی اعلام شده است و برخی مقام‌های حکومتی از جمله رییس سازمان تبلیغات اسلامی از رفتار او تقدیر کرده‌اند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، روز یکشنبه نوشت درگیری در اتوبوس بی‌آرتی ساعت۸:۴۲ صبح رخ داده و زن معترض، تا پیش از غروب همان روز دستگیر شده است. فارش ادعا کرد او «عضو شبکه کشف حجاب» بوده و همچنین تعداد قابل توجهی از افراد این شبکه شناسایی و دستگیر شده‌اند.

در ماه‌های اخیر موج تازه سرکوب زنان از طریق افزایش گشت‌های ارشاد، بستن کافه‌ها و رستوران‌ها به دلیل نوع پوشش مشتریان و ممنوعیت خدمات به افرادی که پوشش مدنظر حکومت را رعایت نمی‌کنند به راه افتاده است.

فعالان و گروه‌های مخالف حجاب اجباری روز سه‌شنبه ۲۱ تیرماه کارزار گسترده خود با عنوان «حجاب بی حجاب» را به منظور مخالفت با سبک پوشش اجباری مورد تایید جمهوری اسلامی و برخوردهای خشونت‌آمیز حکومت آغاز کردند.

با ادامه انتشار تصاویر اقدامات اعتراضی مخالفان حجاب اجباری در رسانه‌ها و حضور آن‌ها در اماکن عمومی شهرهای مختلف ایران، هشتگ «حجاب بی‌حجاب» به هشتگ داغ توییتر فارسی تبدیل شد.

بسیاری از زنان و دختران با حضور در اماکن عمومی از جمله مراکز خرید، خیابان‌ها،‌ خودروها و معابر با برداشتن حجاب و گفتن جملاتی از جمله «من با حجاب اجباری مخالفم» و «نه به حجاب اجباری،‌ نه به جمهوری اسلامی» به این کارزار پیوستند.

زنان همچنان ویدیوها، روایت‌ها و تصاویر همراهی و حمایت خود از این کارزار را با هشتگ «حجاب بی‌حجاب» در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند.

جمهوری اسلامی در آستانه فرارسیدن هفته «حجاب و عفاف»، طرح‌های مربوط به نظارت بر پوشش شهروندان در اماکن اداری و عمومی را تشدید کرده و حضور گشت‌های ارشاد به شکل آشکاری بیشتر شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز
خبر
صفحه یک

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.