آخرین روز سفر بایدن به عربستان سعودی؛ دیدار با الکاظمی و اعلام حمایت از دموکراسی در عراق

۱۴۰۱/۴/۲۵

جو بایدن،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا، در ادامه سفرش به خاورمیانه و در آخرین روز حضورش در عربستان سعودی، با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دیدار و اعلام کرد هدفش حمایت از دموکراسی در این کشور است.

بایدن روز شنبه ۲۵ تیر ماه در جریان دومین روز سفرش به عربستان سعودی در دیدار با الکاظمی گفت‌: «من می‌خواهم رسانه‌ها و شما بدانید ما می‌خواهیم تا جای ممکن از دموکراسی در عراق حمایت ‌کنیم.»

الکاظمی نیز به روابط استراتژیک و دوستانه کشورش با آمریکا اشاره و از بایدن برای ارائه کمک در زمینه مقابله با تروریسم قدردانی کرد.

واشینگتن‌پست در همین زمینه نوشت که حدود دو هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکا در عراق باقی مانده‌اند تا به مبارزه علیه داعش کمک کنند.

بایدن در جریان سفر خاورمیانه خود که از اسرائیل آغاز شد،‌ اکنون در عربستان به سر می‌برد.

او برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری اقتصادی خلیج فارس(+۳) که شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی می‌شود، به جده رفته است. سران مصر، عراق و اردن نیز در این نشست حضور دارند.

پیش از این بایدن با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در جده با مقام‌های ریاض درباره چگونگی دفاع از این کشور در برابر تهدیدهای واقعی ایران و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرد.

علاوه بر این دو کشور در زمینه تقویت روابط در سایر حوزه‌ها مذاکره کردند. در همین چارچوب، ایالات متحده اعلام کرد مدت اعتبار ویزای تجاری و گردشگری برای اتباع سعودی را از پنج سال به ۱۰ سال افزایش می‌دهد.

در جریان همین سفر عربستان سعودی اعلام کرد حریم هوایی خود را به روی همه پروازهای تجاری به مبداء و مقصد اسرائیل باز می‌کند.

بایدن درباره عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی ابراز امیدواری کرده است.

پس از دیدار رهبران دو کشور اما واشینگتن و ریاض بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند. در این بیانیه بر ضرورت جلوگیری از دخالت‌های ایران در امور داخلی سایر کشورها، حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و شبه‌نظامیان نیابتی و اقدام‌های تهران علیه ثبات و امنیت منطقه تأکید شده است.

اولین سفر بایدن در مقام ریاست جمهوری آمریکا به خاورمیانه در شرایطی انجام شد که واشینگتن خواهان افزایش تولید نفت عربستان سعودی است تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

پیش از این بایدن به اسرائیل نیز سفر کرده و با رهبران آن کشور دیدار کرده بود.

موضوع مقابله با تهدید ایران از جمله موضوعات محوری این دیدارها بود.

جو بایدن و یائیر لاپید، نخست‌‌وزیر اسرائیل، بیانیه‌ای مشترک موسوم به «اعلامیه اورشلیم» را برای جلوگیری از دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی امضا کردند.

همزمان بایدن گفت آمریکا تا ابد منتظر پاسخ جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات هسته‌ای نخواهد ماند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید