بایدن: در مذاکرات جده چگونگی دفاع از عربستان سعودی را در برابر تهدید ایران بررسی کردیم

۱۴۰۱/۴/۲۴

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، پس از نشستی دو ساعته با پادشاه، ولیعهد و اعضای هیات دولت عربستان سعودی گفت با مقام‌های ریاض درباره چگونگی دفاع از این کشور در برابر تهدیدهای واقعی ایران و نیروهای نیابتی آن گفت‌وگو کرده‌اند.

رییس‌جمهوری آمریکا در نشستی خبری در جده گفت: «با توجه به تهدیدهای بسیار واقعی از سوی ایران و نیروهای نیابتی آن، ما به بررسی نیازهای امنیتی عربستان سعودی پرداختیم.»

همچنین پس از این دیدار، دو کشور در بیانیه‌ای مشترک بر ضرورت جلوگیری از دخالت‌های ایران در امور داخلی سایر کشورها، حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و شبه نظامیان نیابتی و اقدام‌های تهران علیه ثبات و امنیت منطقه تاکید کردند.

این بیانیه همچنین بر ضرورت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

بیانیه دو کشور همچنین اهمیت ادامه تردد آزادانه کشتی‌های تجاری از مسیرهای آبی بین‌المللی، به ویژه تنگه هرمز و باب‌المندب را مورد تاکید قرار داد.

بایدن در سخنرانی خود با اشاره به گشایش حریم هوایی عربستان سعودی به همه پروازهای تجاری به مبدا و مقصد اسرائیل، این اقدام را «اولین گام ملموس» در روند عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و اسرائیل خواند.

رییس‌جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد بازگشایی حریم هوایی عربستان سعودی منجر به عادی‌سازی گسترده‌تر در روابط ریاض و اورشلیم شود.

جو بایدن همچنین با اشاره به توافق آمریکا با عربستان سعودی برای اتصال شبکه برق عراق به شبکه شورای همکاری خلیج فارس از طریق کویت و عربستان سعودی گفت این اقدام به یکپارچه‌سازی عراق در منطقه و کاهش وابستگی این کشور به ایران کمک کند.

رییس جمهوری آمریکا با اشاره به گفت‌وگوی خود با مقام‌های عربستان سعودی درباره حقوق بشر و نیاز به اصلاحات سیاسی، گفت: «در جلسه با مقام‌های عربستان سعودی درباره قتل جمال خاشقجی صحبت و دیدگاهم را به‌طور شفاف بیان کردم.»

جو بایدن خاطرنشان کرد ولیعهد عربستان سعودی در این نشست به او گفته که او شخصا مسئول قتل خاشقجی نیست و علیه افرادی را که مسئول قتل او بوده‌اند، اقدام کرده است.

بایدن همچنین خاطرنشان کرد مقام‌های دو کشور درباره تضمین عرضه کافی جهانی انرژی انرژی به بازارهای جهانی گفت‌وگوهای خوبی داشته‌اند و تاکید کرد: «تمام تلاش خود را برای تضمین عرضه کافی نفت برای آمریکا انجام می‌دهم.»

رییس‌جمهوری آمریکا پیش‌بینی کرد تاثیر مذاکرات با ریاض بر قیمت‌های جهانی انرژی طی هفته‌های آینده ملموس شود.

بایدن همچنین گفت که در دیدارش با مقام‌های عربستان سعودی درباره کار برای «تعمیق و تمدید» آتش‌بس یمن موافقت کرده‌اند.

او با اشاره به اینکه آتش‌بس سه ماهه کنونی مسالمت‌آمیزترین شرایط را در هفت سال گذشته در یمن ایجاد کرده، گفت با مقام‌های عربستان سعودی توافق کردند که برای حل‌وفصل گسترده‌تر چالش‌های مرتبط با یمن، مسیر دیپلماسی را دنبال کنند.

به گفته بایدن، عربستان سعودی تاکید کرده که با ارسال غذا و کمک‌های انسان‌دوستانه به غیرنظامیان یمن ادامه خواهد داد.

جو بایدن همچنین از توافق برای هماهنگی در زمینه سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در فناوری جدید آمریکا در گسترش نسل‌های پنجم و ششم شبکه ارتباطات سیار در عربستان سعودی و در مراحل بعدی در کشورهای در حال توسعه خبر داد.

او خاطرنشان کرد این فناوری جدید آمریکا در نسل جدید شبکه ارتباطات سیار از نظر توانمندسازی زیرساخت‌های جهانی از سایر پلتفرم‌ها، از جمله پلتفرم‌های چین، پیشی خواهند گرفت.

بایدن همچنین گفت که دو کشور در زمینه انرژی‌های پاک و انرژی هسته‌ای همکاری خواهند کرد.

آمریکا و عربستان سعودی در جریان سفر جو بایدن به این کشور ۱۸ توافق در زمینه انرژی، ارتباطات، فناوری هوا و فضا و خدمات درمانی امضا کردند.

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به اینکه در نشست شنبه خود با سران منطقه، یک چارچوب محکم را برای نقش آینده آمریکا در خاورمیانه ارائه خواهد داد، گفت: «ما در خاورمیانه خلائی باقی نخواهیم گذاشت که روسیه و چین بخواهند آن را پر کنند و داریم در این زمینه به دستاوردهای مختلفی می‌رسیم.»

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید