آمریکا، اسرائیل و امارات برای اولین بار یک پروژه‌ مشترک امنیت غذایی را در هند اجرا می‌کنند

۱۴۰۱/۴/۲۳

در حالی که تهاجم روسیه به اوکراین جهان را با تهدیدهایی در حوزه کشاورزی مواجه کرده، چهار کشور آمریکا، اسرائیل، امارات متحده عربی و هند موسوم به گروه «آی۲یو۲»، از اجرای یک پروژه مشترک امنیت غذایی و همچنین انرژی‌های پاک خبر دادند.

در حالی که آمریکا تلاش می‌کند با پروژه‌های زیرساختی عظیم چین مقابله کند، همزمان با سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به اسرائیل، نشستی چهار جانبه با حضور سران آمریکا، اسرائیل و مشارکت مجازی رهبران هند و امارات متحده عربی، در اسرائیل برگزار شد که هدف آن تقویت مشارکت این چهار کشور در حوزه‌های کشاورزی و انرژی بود.

نشست گروه «آی۲یو۲» جزو برنامه‌های بایدن در روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر، دومین روز سفر به اسرائیل گنجانده شده بود. نام این گروه از حروف لاتین اول اسامی چهار کشور آمریکا، اسرائیل، هند و امارات متحده عربی گرفته شده است.

عضویت اسرائیل و امارات در این گروه پس از آن صورت گرفت که دو کشور سه سال پیش، روابط خود را در چارچوب «توافق ابراهیم» عادی‌‌سازی کردند.

بایدن در این نشست با اطمینان از اینکه این چهار کشور به پروژه‌های زیرساختی مشترک فکر می‌کنند، گفت: «حقیقت این است که ما باید راهی جدید برای همکاری با یکدیگر به منظور مواجهه با چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم، پیدا کنیم.»

در مقطع کنونی این گروه از یک پروژه خود پرده برداشت که بر اساس آن، امارات متحده عربی دو میلیارد یورو در پروژه‌های کشاورزی هند سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

در این همکاری مشترک، هند زمین‌های کشاورزی را فراهم خواهد کرد و شرکت‌های خصوصی اسرائیلی و آمریکایی در تولید محصولات کشاورزی در این زمین‌ها مشارکت خواهند داشت.

پروژه دیگری که این گروه در نظر دارد اجرا کند، تولید ۳۰۰ مگاوات برق خورشیدی و بادی در هند است.

در بیانیه مشترک این چهار کشور آمده است که آنان با تمرکز ویژه بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک و ابتکارهای جدید در حوزه آب، انرژی، حمل‌ونقل و فضا، برای مقابله با بزرگ‌ترین‌چالش‌های پیش‌ روی جهان آماده خواهند شد.

جو بایدن در مرحله بعدی از سفر خود به خاورمیانه، قرار است پس از اسرائیل به عربستان سعودی برود.

پیشتر اعلام شده بود که بایدن در عربستان سعودی، علاوه بر مسائل مهمی چون تهدیدهای جمهوری اسلامی و حمله‌های شبه‌نظامیان حوثی به عربستان، مسائل محیط زیستی و تضمین امنیت جهانی انرژی و غذا را در دستور کار خواهد داشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر اسرائیل، با اشاره به تلاش چین و روسیه برای گسترش نفوذ در منطقه خاورمیانه، گفت واشینگتن می‌خواهد «به نقش رهبری در منطقه ادامه دهد و خلأ ایجاد نکند.»

تشکیل گروه «آی۲یو۲» در شرایطی است که گروه‌های مشابه دیگری مثل گروه «Negev » نیز به وجود آمده که شامل کشورهای اسرائیل، آمریکا، بحرین، مراکش، مصر و امارات است.

این گروه تاکنون نشست‌هایی را از جمله در سطح وزیران امور خارجه این کشورها برگزار کرده است.

خلاصه خبرها
مستند - گذر از آند
بوم و گِل - فصل چهارم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید