معاون حزب زلنسکی به ایران‌اینترنشنال: از خبر همکاری پهپادی جمهوری اسلامی و روسیه شوکه شدیم

۱۴۰۱/۴/۲۱

یک روز پس از اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا درباره تصمیم تهران برای ارسال پهپاد به روسیه، یوگنیا کراوچوک، معاون حزب خادم مردم، حزب رییس‌ جمهوری اوکراین، به ایران‌اینترنشنال گفت مقامات کشورش از شنیدن خبر همکاری پهپادی جمهوری اسلامی و روسیه شوکه شده‌اند.

کراوچوک روز سه‌شنبه ۲۱ تیر در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال اضافه کرد که نتیجه این اقدام جمهوری اسلامی، کشته‌شدن غیرنظامیان بیشتر در اوکراین است.

این در حالی است که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی پیشتر بدون اشاره مستقیم به ارسال کردن یا نکردن پهپادهای ایران به روسیه اعلام کرد: «سابقه همکاری‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین برمی‌گردد.»

کنعانی در این باره تاکید کرد: «در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دوشنبه ۲۰ تیر اعلام کرد اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد که ایران در صدد ارسال صدها پهپاد به روسیه و آموزش به نیروهای روس برای استفاده از این پهپادها در جنگ علیه اوکراین است.

او افزود که آموزش‌ها در این زمینه قرار بود از اوایل ماه جاری میلادی آغاز شود، با این حال، روشن نیست که آیا ایران تاکنون بخشی از این پهپادها را در اختیار روسیه گذاشته است یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین گفت موضع این حکومت «در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها بصورت رسمی اعلام شده است».

پیشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بدون اشاره مستقیم به حمله روسیه به اوکراین، دلیل بحران اوکراین را «سیاست آمریکا و غرب» دانست اما در عین حال گفت که طرفدار «توقف جنگ» است.

همچنین در اولین روز حمله روسیه به اوکراین، ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین عملا از این حمله حمایت کرد و گفت: «گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.»

ایران و روسیه در جنگ سوریه نیز با یکدیگر همکاری نظامی دارند و تاکنون چندین مانور نظامی را هم برگزار کرده‌اند.

چندی پیش، روزنامه گاردین به نقل از منابع آگاه گزارش داد که روسیه با کمک شبکه جمهوری اسلامی برای قاچاق سلاح، در حال دریافت سلاح‌ها و تجهیزات نظامی برای تامین تسلیحاتی نیروهای خود در اوکراین است.

بر اساس این گزارش، این سلاح‌ها از جمله شامل آرپی‌جی و موشک‌های ضدتانک و همچنین سیستم‌های پرتاب موشک با طراحی برزیلی است که از عراق برای نیروهای روسیه ارسال شده است.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
یکی از ما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید