لاپید در آستانه سفر بایدن به منطقه: آزادی عمل اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران محفوظ است

۱۴۰۱/۴/۱۹

در آستانه سفر رییس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه، یائیر لاپید نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد این کشور آزادی عمل سیاسی و نظامی خود علیه برنامه هسته‌ای ایران را محفوظ می‌داند.

لاپید این اظهارات را روز یکشنبه در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل مطرح کرد. این در حالی است که رهبران این کشور در گذشته نیز بر چنین سیاستی تاکید کرده‌اند.

نفتالی بنت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، در جریان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این کشور اعلام کرد اسرائیل دیپلماسی را در حل بن‌بست هسته‌ای جمهوری اسلامی بر دیگر راه‌ها ترجیح می‌دهد اما ممکن است برای دفاع از خود در این زمینه، به تنهایی اقدام کند.

مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام که در اسفند ماه گذشته در وین متوقف شده بود به تازگی در دوحه پیگیری شد، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

لاپید همچنین در نشست کابینه اسرائیل از کشورهای مسلمان خاورمیانه خواست تا در روند نزدیک شدن برخی از این کشورها با اسرائیل مشارکت کنند.

او گفت: «اسرائیل به سوی کشورهای منطقه دست خود را دراز کرده و خواستار تغییر تاریخ به خاطر فرزندانمان است.»

این اظهارات چند روز پیش از سفر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به اسرائیل و عربستان سعودی صورت می‌گیرد.

سفر رییس‌جمهوری آمریکا به جده شامل یک پرواز مستقیم تاریخی از اسرائیل به عربستان خواهد بود. رسانه‌ها پیشتر گزارش داده بودند موضوع میانجی‌گری آمریکا برای عادی‌سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل یکی از محورهای سفر بایدن به خاورمیانه است.

عربستان سعودی پیشتر حمایت خود را از توافق صلح اسرائیل با برخی کشورهای عربی اعلام کرده اما هنوز رسما با اسرائیل رابطه دیپلماتیک ندارد.

همچنین بایدن در دیدار با مقام‌های اسرائیل و عربستان سعودی به موضوع بازدارندگی در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی خواهد پرداخت.

اخبار
همسفر - فصل دوم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید