ورود معترضان به کاخ ریاست جمهوری سریلانکا و مراکز دولتی در اعتراض به آشوب بی‌سابقه اقتصادی

۱۴۰۱/۴/۱۸

در جریان تظاهرات علیه بزرگ‌ترین بحران اقتصادی دهه‌های اخیر در سریلانکا، هزاران نفر وارد کاخ ریاست جمهوری و دیگر ساختمان‌های دولتی در کلمبو، پایتخت این کشور شدند. رئیس جمهوری سریلانکا به مکانی امن منتقل شده است.

بر اساس تصاویر و گزارش‌های منتشر شده، به دنبال شکل گرفتن این اعتراضات، نیروهای امنیتی سریلانکا به سمت معترضان شلیک کردند.

خبرگزاری رویترز از زخمی شدن ۳۹ نفر از جمله دو پلیس خبر داده است.

گوتابایا راجاپاکسا، رئیس‌جمهوری سریلانکا در زمان ورود معترضان به کاخ ریاست جمهوری، در اقامتگاه خود حضور نداشته و وزارت دفاع اعلام کرده است او روز جمعه و قبل از تظاهرات برنامه‌ریزی شده برای آخر هفته، به محلی امن منتقل شده است.

با شروع اعتراضات و جمع شدن عده کثیری از معترضان، آنان وارد کاخ ریاست جمهوری و برخی ساختمان‌های دولتی از جمله وزارت دارایی شدند.

ویدئویی هم شنا کردن برخی معترضان در استخر کاخ ریاست جمهوری منتشر شده است.

سریلانکا در میانه بدترین بحران اقتصادی خود در چند دهه اخیر قرار دارد و ۲۲ میلیون نفر ساکنان این کشور از کمبود غذا، سوخت و دارو رنج می‌برند.

دولت سریلانکا از صندوق بین‌المللی پول و چندین کشور مانند روسیه و چین درخواست کمک کرده است.

مقام‌های این کشور رکود گردشگری ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و بحران مواد غذایی پس از حمله روسیه به اوکراین را از جمله دلایل مشکلات حاکم بر سریلانکا ذکر کردند.

دو ماه پیش، ماهیندا راجاپاکسا، برادر بزرگ رئیس‌جمهوری که نخست وزیر بود، استعفا کرد و نخست وزیر جدید نیز وعده اصلاحات اقتصادی داد.

با این حال معترضان بحران اقتصادی را ناشی از سوء مدیریت شخص رئیس‌جمهوری می‌دانند و خواستار استعفای او هستند.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید