سفر بشار اسد به حلب برای اولین بار پس از درگیری‌های داخلی سوریه

۱۴۰۱/۴/۱۸

بشار اسد برای نخستین بار پس از درگیری‌های داخلی سوریه با خانواده‌اش به شهر حلب، پایتخت اقتصادی این کشور سفر کرد. این سفر از سوی رسانه‌ها نمادین توصیف شده چرا که پیروزی نیروهای حامی او با حمایت روسیه در این شهر در سال ۲۰۱۶ میلادی، نقطه عطفی در بقای او محسوب می‌شود.

اسد ضمن سفر به حلب از تأسیسات صنعتی و مکان‌های تاریخی این شهر از جمله بازار بازدید و روز شنبه (۱۸ تیر)، در مراسم نماز عید قربان در مسجد «عبدالله بن عباس» در این شهر شرکت کرد.

او در سخنرانی خود درگیری‌ها در سوریه به ویژه در حلب را «انحراف در مسیر تاریخ» خواند و گفت که بازسازی این شهر آغاز شده است.

بافت قدیمی شهر حلب در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اما بر اساس برآورد این سازمان، ۶۰ درصد آن در جریان جنگ داخلی سوریه آسیب دیده است.

اسد همچنین در سفر خود از نیروگاه حلب که با حمایت جمهوری اسلامی بازسازی شده، دیدن کرد.

سفر او به حلب و قدم زدنش همراه با اعضای خانواده در این شهر تخریب شده، واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. از جمله، چارلز لیستر، مدیر برنامه‌های سوریه در مؤسسه خاورمیانه، در توئیتی نوشت: «ابتدا شهر را ویران و از وجود مخالفان خود پاک‌سازی می‌کنید و سپس خانواده خود را به قدم زدن در میان آوارهای آن می‌برید.»

حلب، دومین شهر بزرگ و پایتخت اقتصادی سوریه است. برخی از مواضع جمهوری اسلامی و گروه‌های وابسته به آن در استان حلب بارها مورد حمله اسرائیل قرار گرفته است.

دولت سوریه بر تمام استان حلب تسلط ندارد و مناطقی در مرز ترکیه هنوز تحت کنترل گروه‌های تحت حمایت آنکارا و گروه کرد یگان‌های مدافع خلق است.

سفر بشار اسد به حلب همزمان با برنامه ترکیه برای حمله به یگان‌های مدافع خلق در سوریه انجام شده است.

سال ۹۶ گروه کرد یگان‌های مدافع خلق به نیروهای دولتی سوریه اجازه دادند تا وارد عفرین، از شهرهای کردنشین استان حلب شده و از مرزهای این منطقه در برابر عملیات نظامی ترکیه، دفاع کنند.

مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه
مستند - گذر از آند
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید