تنش تازه تهران و غرب: گزارش توقیف موشک‌های ایرانی؛ لهستان بازداشت شهروندش را تأیید کرد

۱۴۰۱/۴/۱۶

همزمان با گزارش بریتانیا درباره توقیف موشک‌های ایرانی از قایق‌های تندروی قاچاقچیان در آب‌های جنوب ایران در اوایل سال میلادی، لهستان بازداشت یک محقق این کشور در ایران را تأیید کرد. به نظر می‌رسد دور تازه‌ای از تنش میان تهران و غرب در حال شکل‌گیری است.

بریتانیا اعلام کرد نیروی دریایی‌ این کشور اوایل سال جاری میلادی موشک‌های جمهوری اسلامی را از قایق‌های تندروی قاچاقچیان در آب‌های جنوب ایران ضبط کرده است.

بر اساس این گزارش، این تسلیحات شامل موشک‌های زمین به هوا و موتور موشک‌های کروز و ناقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، نمونه این موشک‌ها از سوی شبه‌نظامیان حوثی برای حمله به عربستان سعودی و امارات متحده عربی استفاده شده است.

این نخستین بار بوده است که یک کشتی جنگی نیروی دریایی بریتانیا، کشتی حامل چنین تسلیحات پیشرفته‌ای از ایران را توقیف کرده است.

روز ۱۰ تیر نیز رزماری دی کارلو، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح‌، اعلام کرده بود موشک‌های پرتاب شده از سوی شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در دو سال گذشته، منشأ ایرانی داشته است.

گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا با گزارش تلویزیون جمهوری اسلامی درباره بازداشت معاون سفیر بریتانیا و تکذیب این موضوع همزمان شده است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی با پخش تصاویری مدعی شد که گیلز ویتاکر، معاون سفیر بریتانیا در تهران، به دلیل نمونه‌برداری از خاک کویر همزمان با رزمایش موشکی بازداشت شده است.

با این حال یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه بریتانیا به ایران اینترنشنال گفت که گزارش تلویزیون ایران کذب محض است.

در همین حال سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در ایران، گفت که معاون این سفارت آذر ماه سال گذشته در پایان مأموریت خود ایران را ترک کرده است.

تلویزیون جمهوری اسلامی همچنین اعلام کرد که ماچی‌اِی والچاک، استاد دانشگاه کوپرنیک لهستان که «همزمان با تست موشکی به منطقه شهداد کرمان رفته بوده، به دلیل نمونه‌برداری از خاک»، بازداشت شده‌ است.

در همین حال وزارت امور خارجه لهستان تأیید کرد که یک محقق این کشور، شهریور ماه سال گذشته در ایران بازداشت شده است.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه لهستان اعلام شده که این وزارتخانه به این فرد «کمک‌های حقوقی» ارائه کرده و با خانواده‌اش در تماس بوده است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی در این فیلم اعلام کرد که رونالد گشین، همسر رایزن فرهنگی سفارت اتریش، با دو فرزندش به یکی از روستاهای دامغان در استان سمنان رفته و از خاک منطقه نمونه‌برداری کرده است.

با این حال وزارت امور خارجه اتریش در پاسخ به بلومبرگ، بازداشت دیپلمات‌های این کشور یا بستگان آن‌ها را در تهران رد کرد.

انتشار گزارش صداوسیما با بررسی معاهده تبادل زندانیان بین ایران و بلژیک که ممکن است امکان استرداد اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم شده جمهوری اسلامی به ایران را فراهم می‌کند، همزمان شده است.

ایران‌ اینترنشنال پیش از این اعلام کرده بود جمهوری اسلامی از ماه مارس، الیویه وندکاستیل ۴۱ ساله، امدادگر بلژیکی را بازداشت کرده است.

خلاصه خبرها
مستند - دردسر ساز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید