تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی درباره بحران خودرو؛ صدور مجوز تولید خودرو برای زر ماکارون

۱۴۰۱/۴/۱۶

همزمان با گزارش‌ها درباره تشکیل جلسه در شورای عالی امنیت ملی درباره بحران خودرو، قائم مقام گروه صنعتی «زر ماکارون» از صدور مجوز تولید یک میلیون خودرو برای این گروه خبر داد.

گروه صنعتی زر ماکارون اعلام کرد که قرار است شرکت تولید خودرو نیز تأسیس کند و زمینی به مساحت ۴۴۰ هکتار در اتوبان کرج برای «زر خودرو» خریداری شده است.

مهدی امینی، قائم مقام گروه صنعتی زر ماکارون، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا خبر داد که مجوز تولید یک میلیون خودروهای مختلف در قالب شرکت زر خودرو برای گروه صنعتی زر ماکارون از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) صادر شده است.

پیش از این مرتضی سلطانی، مدیر گروه صنعتی زر، این اقدام را «انقلابی در صنعت خودروسازی ایران» خوانده و گفته بود زر خودرو، خودرو‌های کاملا متفاوتی تولید خواهد کرد.

با این حال سایت تجارت نیوز در گزارشی به نقل از کارشناسان، وعده تولید یک میلیون خودرو را غیر قابل اجرا دانست.

پیش از این اما رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران از جمله «شبکه اطلاع‌رسانی دانا» مرتضی سلطانی، مدیر گروه صنعتی زر را از اسپانسرهای انتخاباتی حسن روحانی معرفی کرده بودند.

در این میان سال ۹۹ اسنادی منتشر شد که نشان می‌داد رضا مطلبی کاشانی، صاحب شرکت تک ماکارون، رقیب شرکت زر ماکارون، در یک ملک شریک علیرضا پناهیان، از روحانیون نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی است.

مجوز تولید خودرو برای گروه صنعتی زر در حالی صادر شده که خودروسازان بزرگ توان تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در سال را که از سوی وزارت صمت به آنان تکلیف شده، ندارند.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد اما شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای را برای حل مشکل خودرو برگزار کرده است.

بر اساس این گزارش، خودروسازان و قطعه‌سازان با حضور در شورای عالی امنیت ملی، دو پیشنهاد فروش به قیمت بازار و عرضه در بورس کالا را برای اصلاح قیمت خودرو ارائه کرده‌اند.

این روزنامه تأکید کرد تا نقدینگی مناسبی وارد شرکت‌های خودروساز نشود، نمی‌توان انتظار رشد تولید را داشت.

روزنامه دنیای اقتصاد ۲۲ خرداد اعلام کرده بود خودروسازان با وجود نداشتن امید به رشد تولید در آینده نزدیک، «از ترس افزایش قیمت» محصولات اولیه، خرید این محصولات را برای پر کردن انبارهای خود افزایش داده‌اند.

مستند کوتاه - هری ترومن
حرف آخر با پوریا زراعتی
مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید