وزارت خارجه بریتانیا: گزارش تلویزیون ایران درباره بازداشت دیپلمات بریتانیایی کذب محض است

۱۴۰۱/۴/۱۵

صداوسیما گزارش داد سازمان اطلاعات سپاه، معاون سفیر بریتانیا و چند شهروند خارجی را هنگام سفر خانوادگی به کویر و به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است. یکی از سخنگویان وزارت خارجه بریتانیا به ایران‌اینترنشنال گفت: گزارش تلویزیون ایران درباره دستگیری یک دیپلمات بریتانیایی کذب محض است.

در این گزارش، صداوسیمای جمهوری اسلامی با پخش تصاویری از چند شهروند خارجی عنوان کرد که این افراد همزمان با برگزاری یک مانور موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران، ضمن حضور در کویر مرکزی ایران ، از خاک کویر نمونه‌برداری کرده‌اند.

صداوسیما همچنین با پخش تصاویری از چند گردشگر در کویر شهداد، ادعا کرد که یکی از این افراد گیلز ویتاکر، معاون سفیر بریتانیا در تهران است که با خانواده خود به عنوان گردشگر به کویر شهداد سفر کرده و نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران او را هنگام نمونه‌برداری از خاک کویر و به اتهام جاسوسی بازداشت کرده‌اند.

اتهام دیگری که صداوسیما به معاون سفیر بریتانیا وارد کرد «حضور و عکسبرداری در منطقه ممنوعه» است و افزود: روی تابلویی که در ورودی «کویر لوت» نصب است نوشته شده که ورود افراد به این کویر، بدون مجوز ممنوع است.

در بخش دیگری از این گزارش نیز صداوسیما اقدام به پخش تصاویر چند شهروند خارجی دیگر کرد و یکی این افراد را استاد یکی از دانشگاه‌های لهستان و دیگری را همسر وابسته فرهنگی سفارت اتریش در تهران معرفی کرد و آنها را نیز متهم کرد که با سفر به کویر شهداد و نمونه‌برداری از خاک در حال جاسوسی بوده‌اند.

صداوسیما همچنین عنوان کرد که معاون سفیر بریتانیا در تهران پس از بازداشت به دست نیروهای سازمان اطلاعات سپاه و « با عذرخواهی از این شهر اخراج» شده است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نیز در گزارش مشابهی از بازداشت معاون سفیر بریتانیا به اتهام «جاسوسی» در کویر شهداد متهم کرد و افزود که این مقام سفارت بریتانیا از ایران اخراج شده است.

همزمان روزنامه جام‌جم وابسته به صدا و سیما نیز نوشت: فیلم‌های منتشر شده توسط اطلاعات سپاه نشان می‌دهد که معاون سفیر انگلیس در حال انجام تحرکات اطلاعاتی از محل رزمایش‌های موشکی کشور، به تور افتاده است.

در همین حال یکی از سخنگویان وزارت خارجه بریتانیا به ایران‌اینترنشنال گفت: گزارش تلویزیون ایران درباره دستگیری یک دیپلمات بریتانیایی کذب محض است.

وزارت خارجه بریتانیا نیز گزارش‌ها درباره بازداشت یک دیپلمات انگلیسی در تهران به اتهام جاسوسی را رد کرد و به رویترز گفت: گزارش‌ها مبنی بر دستگیری یک دیپلمات انگلیسی در ایران کاملا نادرست است.

در چند هفته گذشته و پس از برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، انتقاد از ضعف این سازمان درباره نفوذ و جاسوسی در سطوح بالای جمهوری اسلامی و ناتوانی اطلاعات سپاه در جلوگیری از عملیات مکرر اسرائیل در ایران افزایش یافته بود.

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس، از جمله افرادی بود که گفت: عزل حسین طائب که ۱۳ سال به هیچ‌کس پاسخگو نبود باید مقدمه‌ای باشد برای پاسخگو شدن سازمان اطلاعات سپاه به مجلس و رفع تداخل وظایف این سازمان با وزارت اطلاعات.

مطهری افزود: سازمان اطلاعات سپاه پاسداران فعالان محیط‌زیست را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد درحالی‌که مرجع تخصصی چنین اتهام یعنی وزارت اطلاعات می‌گفت اینها جاسوس نیستند و همین سازمان افراد دوتابعیتی نیز به اتهام جاسوسی اما برای معامله بازداشت کرد و زندگی‌شان تباه شد.

گزارش چهارشنبه شب صداوسیما، اشاره‌ای به زمان بازداشت معاون سفیر بریتانیا در تهران و دیگر شهروندان خارجی نکرد اما این اولین گزارش درباره اقدامات سازمان اطلاعات سپاه پاسداران پس از برکناری حسین طائب و جایگزینی محمد کاظمی به عنوان رییس این سازمان است.

مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه
مستند - گذر از آند
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید