استعفاهای سریالی در دولت بریتانیا؛ بوریس جانسون: به مأموریتم ادامه می‌دهم

۱۴۰۱/۴/۱۵

در حالی که استعفای اعضای دولت بریتانیا همچنان ادامه دارد، بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور در پارلمان گفت قصد دارد به مأموریتی که به او سپرده شده، ادامه دهد.

بوریس جانسون روز چهارشنبه (۱۵ تیر) در نشست هفتگی پرسش‌های پارلمان بریتانیا گفت: «ما به انجام مأموریتی که به من سپرده شده، ادامه خواهیم داد.»

او گفت: «وظیفه نخست وزیر در شرایط سخت، زمانی که یک مأموریت عظیم به او سپرده شده، ادامه دادن است و این کاری است که من انجام می‌دهم.»

این اظهارات جانسون در حالی است که روز چهارشنبه یک معاون وزیر دادگستری و معاون وزیر آموزش بریتانیا در امور کودکان و خانواده نیز از مقام خود کناره‌گیری کردند.

ویل کوینس، معاون وزیر آموزش بریتانیا در امور کودکان و خانواده روز چهارشنبه (۱۵تیر)، در نامه‌ای خطاب به نخست وزیر این کشور که در توئیتر منتشر شد، از کناره‌گیری خود خبر داد.

او دلیل کناره‌گیری‌اش را یک جلسه توجیهی «نادرست» که از سوی دفتر نخست‌وزیری در روز دوشنبه و پیش از یک کنفرانس مطبوعاتی درباره یک انتصاب جنجالی برگزار شده بود، اعلام کرد.

روز سه‌شنبه، ریشی سوناک و ساجد جاوید، وزیران دارایی و بهداشت بریتانیا که دو عضو کلیدی کابینه جانسون به شمار می‌آمدند، همراه چند مقام دیگر کابینه از سمت خود استعفا کردند.

به نوشته رسانه‌ها، بوریس جانسون در پی این استعفاها از نظر سیاسی آسیب دیده اما با این حال برای بقای سیاسی خود تلاش می‌کند.

نخست وزیر بریتانیا قرار است با روسای کمیسیون‌های اصلی مجلس عوام بریتانیا از جمله برخی از سرسخت‌ترین منتقدانش در حزب محافظه‌کار نیز روبه‌رو شود.

کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا، پیش از این گفته است: «کاملا روشن است که دولت بوریس جانسون پس از استعفای دو وزیر او، در حال فروپاشی است.»

استعفاهای اخیر پس از آن صورت گرفت که جانسون به تازگی و پس از یک رسوایی دیگر عذرخواهی و اذعان کرد که در انتصاب کریس پینچر که به تعرض به دو مرد متهم شده، «اشتباه» کرده است.

با این حال، بوریس جانسون برای ترمیم کابینه، رئیس دفتر خود، استیو بارکلی را به عنوان وزیر آینده بهداشت معرفی کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین «ناظم زهاوی» را به عنوان وزیر دارایی و «میشله دانلان» را به عنوان وزیر آموزش و پرورش این کشور معرفی کرد.

دولت بریتانیا طی ماه‌های اخیر به دلیل انتشار گزارش‌ها درباره نقض مقررات آمدوشد در زمان شیوع کرونا با چندین مورد رسوایی مواجه شده است.

همچنین دولت جانسون به دلیل موفق نشدن در کنترل بحران قیمت‌ها و افزایش هزینه سوخت و غذا با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو است.

اخبار
خبر ورزشی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید