پاداش صدهزار دلاری نیروی دریایی آمریکا برای رهگیری محموله‌های غیرقانونی در خاورمیانه

۱۴۰۱/۴/۱۳

در میانه تهدیدهای شبه‌نظامیان حوثی یمن علیه گروه ضربت سازماندهی‌شده از سوی واشینگتن، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه برای ارائه هرگونه اطلاعاتی که بتواند به رهگیری تسلیحات، مواد مخدر و سایر محموله‌های غیرقانونی در منطقه کمک کند پاداش نقدی و جوایز دیگری در نظر گرفت.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه ۱۳ تیر در این زمینه به آسوشیتدپرس گفت: «هرگونه فعالیت بی‌ثبات‌کننده توجه ما را جلب می‌کند.»

او افزود: «سال گذشته شاهد موفقیت‌های قابل توجه در کشف مواد مخدر و سلاح‌های غیرقانونی بودیم. این نشان‌دهنده گام دیگری در تلاش ما برای تقویت امنیت دریایی منطقه است.»

بر اساس اظهارات هاوکینز، افراد مطلع می‌توانند تلفنی با اپراتورهایی که به زبان‌های عربی، انگلیسی و فارسی مسلط هستند، ارتباط برقرار ‌کنند و نیروی دریایی آمریکا نیز به صورت آنلاین، به زبان‌های دری و پشتو اطلاعات را دریافت می‌کند.

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت پاداش‌ها می‌تواند تا صد هزار دلار یا معادل آن باشد و اطلاعاتی که برای آن پاداش داده می‌شود شامل اطلاعات درباره حملات برنامه‌ریزی شده علیه آمریکایی‌هاست.

آسوشیتدپرس نوشت این پاداش آمریکا که محدوده خلیج فارس و دیگر آبراه‌های استراتژیک منطقه را شامل می‌شود، در حالی است که نیروی دریایی آمریکا از ذکر مستقیم نام ایران خودداری کرده است.

اما به نوشته این خبرگزاری، وضع این پاداش، فشار را بر جریان عبور تسلیحات به سوی شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی افزایش می‌دهد.

حوثی‌ها به تازگی یک گروه ضربت جدید را که از سوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ سازماندهی شده، تهدید کرده‌اند، هر چند که هنوز هیچ حمله‌ای از سوی این نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی صورت نگرفته است.

بنا بر اعلام ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، این ناوگان و شرکایش در سال گذشته میلادی ۵۰۰ میلیون دلار مواد مخدر کشف کرده‌اند که این میزان از از مجموع چهار سال قبل از آن بیشتر است.

همچنین در این مدت ۹ هزار سلاح رهگیری شده که سه برابر تعداد سلاح توقیف شده در سال ۲۰۲۰ است.

در مواردی اعلام شده است که این محموله‌های تسلیحاتی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای شبه‌نظامیان مورد حمایتش از جمله شبه‌نظامیان حوثی ارسال شده است.

این در حالی است که ارائه، فروش یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات به شبه‌نظامیان حوثی ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و تحریم‌های ایالات متحده است.

همچنین اوایل بهمن سال گذشته، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد یک کشتی حامل ۴۰ تن کود شیمیایی را که از مواد آن می‌توان برای ساخت مواد منفجره استفاده کرد، در دریای عمان شناسایی و توقیف کرد.

این کشتی از ایران به راه افتاده بود و در مسیری حرکت می‌کرد که حوثی‌های یمن از آن برای تامین تسلیحاتی خود استفاده می‌کنند.

نگاه روز
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید