پوتین پیروزی روسیه در لوهانسک را اعلام کرد؛ خطوط دفاعی جدید اوکراینی‌ها در جبهه شرق

۱۴۰۱/۴/۱۳

در حالی که ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه پیروزی این کشور در نبرد چندماهه لوهانسک را اعلام کرده، نیروهای اوکراینی خطوط دفاعی جدیدی را در شرق این کشور در کنترل گرفتند و برای مرحله دیگری از مقابله با نیروهای روسیه آماده شدند.

پوتین روز دوشنبه به نیروهای خود دستور داد پس از فتح کل منطقه لوهانسک، به حملات خود در شرق اوکراین ادامه دهند.

او در گفت‌وگویی با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه که از تلویزیون این کشور پخش شد، اعلام کرد که نیروهای روسی «باید ماموریت‌های خود را طبق برنامه‌هایی که قبلا تایید شده، انجام دهند.» پوتین افزود: «امیدوارم در آن بخش‌ها همه چیز مانند آنچه در لوهانسک اتفاق افتاد، اتفاق بیفتد.»

ین اظهارات یک روز پس از اعلام خروج نیروهای اوکراینی از شهر استراتژیک لیسیچانسک بیان می‌شود که کنترل منطقه لوهانسک از سوی نیروهای روسیه و جدایی‌طلبان تحت حمایت مسکو را کامل می‌کند.

منطقه لوهانسک و منطقه مجاور آن، دونتسک، منطقه بزرگتر دونباس در شرق اوکراین را تشکیل می‌دهند که دارای معادن متعدد است و نیروهای مسکو قصد دارند به طور کامل آن را فتح کنند.

تصرف لیسیچانسک که بزرگترین پیروزی روسیه در جنگ اوکراین پس از تصرف بندر ماریوپل است، به نیروهای روسیه اجازه می‌دهد تا راحت‌تر به سمت غرب کشور و شهرهای کلیدی دیگر حرکت کنند.

هنوز دو شهر بزرگ دونباس در کنترل نیروهای اوکراینی است.

خبرگزاری رویترز به نقل از کارشناسان نظامی نوشت که نبرد لوهانسک می‌تواند نقطه عطفی در جنگ اوکراین باشد، نه به دلیل ارزش استراتژیک این منطقه که اکنون شامل شهرهای ویران‌شده است، بلکه به دلیل تاثیر تلفاتی که در هر دو سویه جبهه به نیروهای روسیه و اوکراین وارد شده است.

این خبرگزاری نوشت که اوکراین می‌توانست هفته‌ها پیش از لوهانسک خارج شود، اما تصمیم گرفت به نبرد در آنجا ادامه دهد تا نیروی مهاجم را از پا درآورد.

فرماندار اوکراینی لوهانسک به رویترز گفت که اکنون نیروهای اوکراین خطوطی در شرق این کشور را در کنترل خود گرفته‌اند تا از پیشروی روسیه در این منطقه جلوگیری کنند.

برخی کارشناسان معتقدند که کار دفاعی جدید اوکراینی‌ها در این منطقه آسان‌تر از آن چیزی است که در استان لوهانسک انجام دادند و سرانجام آنجا را رها کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین، شامگاه یکشنبه عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از شهر لیسیچانسک را تایید کرد اما گفت این شهر بار دیگر به کنترل اوکراین درخواهد آمد.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید