ادامه واکنش‌ها به تخلفات کنکور؛ رییس سازمان سنجش برای رد تخلف‌ها به قسم خوردن متوسل شد

۱۴۰۱/۴/۱۲

در حالی که رییس سازمان سنجش فروش یا لو رفتن سوالات کنکور قبل از برگزاری آزمون را رد کرده یک نماینده مجلس از وجود دو هزار و ۶۰۰ پرونده مشکوک به تقلب در کنکور سال گذشته خبر داد و خواستار جابه‌جایی دوره ای کارکنان سازمان سنجش شد.

پس از انتشار گزارش ها درباره فروش سوالات کنکور تعدادی از نمایندگان مجلس خواستار بررسی موضوع فروش سوالات کنکور شدند.

در همین حال مهرداد ویس کرمی، عضو کمیسیون آموزش، گفت که دو هزار و ۶۰۰ پرونده مشکوک به تقلب مرتبط به آزمون سال ۱۴۰۰ وجود داشته که تنها برای برای ۵۲ نفر حکم صادر شده و بقیه تبرئه شده اند. او گفت که برخی از این پرونده ها مربوط به همراه داشتن وسایل الکترونیکی در جلسه کنکور بوده است.

او پیشنهاد کرد که کارکنان سازمان سنجش مانند بانک‌ها، نیروهای نظامی و مشاغل حساس هر چند وقت یک بار جابه جا شوند.

با این حال عبدالرسول پورعباس، رییس سازمان سنجش در یک برنامه تلویزیونی، فروش و لو رفتن سوالات کنکور قبل از آزمون را رد کرد.

او گفت:«تا اینجا می‌توان قسم خورد که تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است.»

رییس سازمان سنجش همچنین گفت که با استفاده از سیگنال یاب یا دیگر روش‌ها، ۴۸۰ نفر که وسایل الکترونیک داشته و قصد داشتند از بیرون پاسخ سوال‌ها را دریافت کنند بازداشت شدند.

موضوع فروش سوالات کنکور یا انتشار سوالات همزمان با برگزاری کنکور در شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر مطرح بوده است.

در همین حال روزنامه اعتماد پیش از این در گزارشی نوشته بود که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برگزاری امتحان دوباره از متهمان تقلب در کنکور ۱۴۰۰ را غیرقانونی دانسته و تعدادی از آنان بدون امتحان و با دخالت نمایندگان مجلس به دانشکده‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی برگشته‌اند.

این روزنامه روز یکشنبه نیز در گزارشی نوشت که وضعیت این حدود ۶۰۰ نفر دانشجو با کارنامه «شبهه‌ناک» به‌گونه‌ای بوده که نزدیک به ۱۰۰ نفر از آنها حتی در کنکور مجدد هم «با موبایل یا وسایل الکترونیکی» شرکت کردند.

روزنامه رسالت نیز روز شنبه در سرمقاله خود با اشاره به فروش سوال‌های رشته‌های پزشکی کنکور سال گذشته و همچنین انتشار سوال‌های کنکور امسال در کانال‌های تلگرامی، خواستار استعفا و عذرخواهی رییس سازمان سنجش شده بود.

نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید