بیش از یک میلیون نفر در خیابان‌های لندن پنجاهمین سالگرد «رژه افتخار» را جشن گرفتند

۱۴۰۱/۴/۱۱

در پنجاهمین سالگرد رژه «افتخار» اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در بریتانیا، بیش از یک میلیون نفر روز شنبه ۱۱ خردادماه در مرکز شهر لندن رژه افتخار برگزار کردند.

در رژه سه ساعته روز شنبه که شبیه به یک کارناوال جشن و پایکوبی برگزار شد، شرکت‌کنندگان بخشی از مسیر اصلی رژه پنجاه سال پیش را طی کردند.

اولین رژه در سال ۱۹۷۲ میلادی را طی کردند.

اولین «رژه افتخار» در لندن در سال ۱۹۷۲ میلادی و با حضور حدود ۳۰۰ نفر تدارک دیده شده بود اما با یورش سنگین پلیس روبه‌رو شد.

اما در رژه روز شنبه شرکت‌کنندگان پرچم‌های رنگین‌کمانی را به اهتزاز در آوردند و انبوه تماشاگران آنها را تشویق کردند.

در این رژه که پس از وقفه‌ای دو ساله به دلیل همه‌گیری کرونا برگزار می‌شد، چهره‌های سرشناس، هنرمندان، ورزشکاران و سیاستمداران، از جمله کی‌یر استارمر رهبر حزب کارگر، حضور داشتند.

دفتر صادق خان، شهردار لندن، در بیانیه‌ای رژه افتخار امسال را بزرگ‌ترین رژه در پایتخت بریتانیا خواند و شمار شرکت‌کنندگان در آن را بیش از یک میلیون نفر اعلام کرد.

صادق خان که خود در این مراسم حضور داشت، این روز را «روز برابری و همبستگی» خواند و آن را تبریک گفت. او افزود رژه افتخار در لندن برای تجلیل از پیشرفت‌های به دست آمده است، اما همچنان باید به مبارزات ادامه داد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز با ستایش این رویداد در بیانیه‌ای گفت: «افتخار می‌کنم کشوری را رهبری می‌کنم که در آن هر کسی را می‌توانید دوست داشته باشید و می‌توانید آزادانه هر کسی که می‌خواهید باشید.»

ماه ژوئن در سراسر جهان ماه افتخار نامیده می‌شود و رژه جامعه اقلیت جنسی و جنسیتی برای برابری و امنیت جامعه «ال‌جی‌بی‌تی کیوپلاس» در شهرهای مختلف دنیا رژه افتخار برگزار می‌کنند.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید