پارلمان اسرائیل منحل شد؛ نفتالی بنت: جمهوری اسلامی، ایران را به لرزه در آورده است

۱۴۰۱/۴/۹

پارلمان اسرائیل (کنست) به انحلال خود و همچنین پایان کار دولت نفتالی بنت رأی داد. از روز جمعه (۱۰ تیر)، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه دولت بنت، تا زمان برگزاری انتخابات به عنوان نخست وزیر موقت، دولت را اداره می‌کند. انتخابات پارلمانی اسرائیل احتمالا روز اول نوامبر برگزار خواهد شد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، شامگاه چهارشنبه هشتم تیر اعلام کرد از فعالیت سیاسی کناره‌گیری می‌کند و در انتخابات جدید پارلمانی شرکت نخواهد کرد.

حزب «لیکود» همچنان برای تشکیل دولت آینده می‌کوشد و بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است دولتی «باثبات» تشکیل خواهد داد.

بنت در سخنرانی خود گفت به زودی اخبار مهم و خوبی منتشر خواهد شد. کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل در تحلیل این گفته، اعلام کرد منظور بنت گسترش توافقات ابراهیم و پیشرفت در روابط اسرائیل با عربستان سعودی است.

این خبر در آستانه سفر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به اسرائیل در حدود دو هفته دیگر و نزدیک به دو سال پس از امضای توافق‌نامه ابراهیم منتشر می‌شود.

کانال ۱۲ اسرائیل تأکید کرد گسترش روابط با عربستان بر قراردادهای حمل و نقل هوایی نیز تأثیر می‌گذارد و به هواپیماهای شرکت‌های هواپیمایی اسرائیلی اجازه می‌دهد تا از فراز عربستان سعودی حرکت کنند.

بر این اساس، پروازها به سایر کشورها (هند، تایلند و چین) نیز کوتاه خواهد شد.

پیش از این رسانه‌ها از توافق عربستان سعودی و اسرائیل برای حل موضوع دو جزیره استراتژیک تیران و صنافیر در دریای سرخ خبر داده بودند.

بر اساس این گزارش، با رضایت اسرائیل حاکمیت این جزایر از مصر به عربستان سعودی منتقل خواهد شد و در مقابل عربستان سعودی به خطوط هوایی اسرائیل اجازه پرواز بر فراز حریم هوایی این کشور را خواهد داد.

نخست وزیر اسرائیل: جمهوری اسلامی، ایران را به لرزه در آورده است

نفتالی بنت شامگاه چهارشنبه در توئیتی فارسی با اشاره به گزارش نیویورک تایمز درباره برکناری حسین طائب به دلیل شکست در مقابل حمله‌های اسرائیل در ایران نوشت: «جمهوری اسلامی، ایران را به لرزه در آورده است. رژیم اسلامی در ایران به هزینه کردن میلیاردها دلار برای ترور و سرکوب -به‌جای هزینه برای مردم ایران که لایق زندگی شرافتمندانه هستند- ادامه می‌دهد.»

در هفته‌های گذشته اسرائیل از خنثی شدن طرح‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برای ترور شهروندان خود در ترکیه خبر داد.

از جمله روز دوم تیر همزمان با سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به ترکیه، رسانه‌های این کشور از بازداشت یک گروه هشت نفره وابسته به جمهوری اسلامی خبر دادند که متهم‌اند به تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در استانبول. دست‌کم پنج نفر از این افراد ایرانی هستند با عناوینی چون توریست، تاجر، دانشجو و ....

در همین حال رسانه‌های ترکیه روز چهارشنبه هشتم تیر خبر دادند برای هفت نفر از این افراد حکم ادامه بازداشت و برای یک نفر حکم آزادی مشروط صادر شده است.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید