دور جدید مذاکرات احیای برجام در قطر بدون هیچ پیشرفتی به پایان رسید

۱۴۰۱/۴/۸

دور جدید گفت‌وگوهای احیای برجام در دوحه بدون پیشرفت خاصی پایان یافت و جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا بدون اعلام زمان مشخصی برای دور بعدی مذاکرات، اعلام کردند به تماس‌های خود ادامه خواهند داد.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توییتی نوشت: «متاسفانه هنوز پیشرفتی که تیم هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا انتظار داشت، حاصل نشده است. ما با فوریت بیشتری به کار برای بازگرداندن یک توافق کلیدی برای عدم گسترش تسلیحات اتمی و به نفع ثبات منطقه‌ای ادامه خواهیم داد.»

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تایید کرد که در مذاکرات غیرمستقیم با ایران در دوحه هیچ پیشرفتی حاصل نشد.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با مذاکرات دوحه گفت: «از اینکه ایران دوباره به ابتکارات اتحادیه اروپا پاسخ مثبت نداد متاسف هستیم.»

او با اشاره به آمادگی آمریکا برای بازگشت سریع به برجام گفت: «ایران در دوحه مثل گذشته موضوعاتی کاملا غیرمرتبط با برجام را مطرح کرد. ظاهرا ایران آماده نیست درباره احیا یا نابودی برجام تصمیمی اساسی بگیرد.»
در همین حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در توییتی گفت: در ادامه روند مذاکرات احیای برجام، نظرات و پیشنهادهای ایران درباره موارد باقی‌مانده طرح شد و طرف مقابل نیز ملاحظات خود را ارائه کرد.

او افزود: «در مورد ادامه مسیر و مرحله بعدی گفت‌وگوها، طبق روال همیشه علی باقری‌کنی و انریکه مورا در تماس خواهند بود.»

از سوی دیگر، محمد مرندی، مشاور هیات مذاکره‌کننده اتمی ایران، به شبکه المیادین گفت: «مذاکرات احیای برجام در دوحه شکست نخورده و ادامه خواهد یافت.»

پیش‌تر، یک دیپلمات اروپایی به ایران‌اینترنشنال گفته بود که مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه پیشرفت چندانی نداشته و شامگاه چهارشنبه به پایان می‌رسد.

از سوی دیگر، یک مقام آمریکایی در گفت‌و گو با اکسیوس، با اشاره به اینکه دور جدید مذاکرات احیای برجام در قطر بدون هیچ پیشرفتی پایان یافت، گفت: «ایرانی‌ها هیچ احساس فوریتی از خود نشان ندادند و مسائل قدیمی را که ماه‌هاست حل و فصل شده و همچنین موضوعات جدیدی را که با برجام ارتباطی ندارد، مطرح کردند.»

در همین حال، دو دیپلمات غربی به روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفتند: ایران در مذاکرات دوحه خواسته است که در صورت احیای برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تحقیقات درباره آثار اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده جمهوری اسلامی پایان دهد.

در ماه‌های گذشته دلیل بن‌بست در مذاکرات احیای برجام، اصرار ایران به خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا اعلام شده بود.

مذاکرات اتمی پس از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران از سر گرفته شد.

پس از سفر امیر قطر و انریکه مورا به تهران در اردیبهشت ماه، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشت که قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود، بازی کند.

شاهد تاریخ
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید