اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر؛ پوتین و رئیسی دیدار کردند

۱۴۰۱/۴/۸

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران در حاشیه اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر که در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان برگزار شد با یکدیگر دیدار کردند. در این اجلاس علاوه بر پوتین و رئیسی، روسای جمهوری قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان حضور دارند.

دیدار رئیسی و پوتین در حالی برگزار شد که همزمان دور دیگری از مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام در دوحه برگزار شد.

رسانه‌ها جزییاتی از محتوای گفت‌وگوی رئیسی و پوتین منتشر نکردند.

این دو در سخنانی در اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر بر اهمیت همکاری میان این کشورها تأکید کردند.

پوتین عصر چهارشنبه هشتم تیر به مسکو بازمی‌گردد. سفر او به ترکمنستان اما اولین سفر رییس‌جمهوری روسیه به خارج از این کشور از زمان تهاجم روسیه به اوکراین بود.

پوتین پیش از دیدار با رئیسی، با امامعلی رحمان، رییس‌جمهوری تاجیکستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. او در این دیدار گفت: «ما هر کاری برای عادی‌سازی اوضاع در افغانستان انجام می‌دهیم و تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.»

روسیه یک پایگاه نظامی بزرگ در تاجیکستان دارد که در هزار و ۲۰۰ کیلومتری مرز افغانستان واقع است.

رییس‌جمهوری روسیه همچنین خطاب به رحمان گفت: «شما از اینجا بهتر می‌دانید اوضاع در افغانستان چگونه است و چه باید کرد تا وضعیت در منطقه باثبات باشد و کسی را تهدید نکند.»

پوتین در بخش عمومی گفت‌وگو با رحمان که از تلویزیون پخش شد، از کلمه «طالبان» استفاده نکرد.

گروه طالبان که در تابستان سال گذشته بار دیگر قدرت را در افغانستان به دست گرفته، هنوز از سوی جامعه بین‌المللی از جمله روسیه به رسمیت شناخته نشده است.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید