جمهوری اسلامی دادن چراغ سبز به ترکیه برای حمله به کُردهای شمال سوریه را رد کرد

۱۴۰۱/۴/۷

محمد فرازمند، سفیر جمهوری اسلامی در آنکار، آنچه را از سوی رسانه‌ها و تحلیل‌گران به استناد صحبت‌های حسین امیرعبدالهیان، چراغ سبز ایران به ترکیه برای حمله به مبارزان کُرد در شمال سوریه خوانده شده است، رد کرد.

فرازمند روز سه‌شنبه هفتم تیر درباره اظهارات روز دوشنبه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در آنکارا به خبرگزاری تسنیم گفت: «وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد نگرانی‌های ترکیه باید با روش‌های مسالمت‌آمیز رفع شود.»

سفیر جمهوری اسلامی گفت: «دیدگاه‌های ایران در این خصوص واضح و ثابت بوده و دوستان تُرک از آن مطلع هستند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که روز دوشنبه به ترکیه سفر کرده بود در یک نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا گفته بود جمهوری اسلامی نیاز به عملیات جدید ترکیه علیه نیروهای کرد شمال سوریه را «درک» کرده و باید نگرانی‌های امنیتی ترکیه در این زمینه رفع شود.

در حالی که ترکیه مبارزان کرد سوریه را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و یک گروه «تروریستی» می‌داند، آمریکا و روسیه مخالفت خود را با حمله ترکیه به شمال سوریه ابراز کرده‌اند.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه بر «نگرانی‌های عمیق» واشینگتن از تهدیدهای اردوغان علیه مبارزان کرد در سوریه تأکید کرده است.

آمریکا معتقد است چنین تهدیدهایی خطر بی‌ثباتی در منطقه را در پی دارد و مبارزه علیه داعش را با چالش مواجه می‌کند.

طی شش سال گذشته، آنکارا سه عملیات نظامی در شمال سوریه علیه مبارزان کرد یگان‌های مدافع خلق انجام داده است. این در حالی است که این مبارزان کرد از سوی آمریکا به ویژه در زمینه مقابله با گروه تروریستی داعش حمایت می‌شوند.

جمهوری اسلامی که متحد دولت بشار اسد به شمار می‌رود، در پایان سال ۲۰۱۶ از آنکارا خواست تا در اسرع وقت به حمله‌ای که به در آن زمان در شمال سوریه آغاز کرده بود، پایان دهد.

رجب‌ طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه اعلام کرده است به محض تکمیل کریدور امنیتی ترکیه در مرز با سوریه، نیروهای ترکیه عملیات جدیدی را در شمال سوریه آغاز خواهند کرد.

اردوغان روز دوشنبه پس از نشست کابینه ترکیه، در این زمینه گفت: «ما وارد مرحله جدیدی از تصمیم خود برای ایجاد یک منطقه امن در عمق ۳۰ کیلومتری در مرز ترکیه و سوریه شده‌ایم. ما در حال پاک‌سازی تل رفعت و منبج از تروریست‌ها هستیم.»

اردوغان پیشتر گفته بود ترکیه قرار است دو منطقه شمال سوریه را در نزدیکی مرز ترکیه «پاک‌سازی» کند تا «تهدیدهای تروریستی» در منطقه را از بین ببرد.

رییس‌جمهوری ترکیه همچنین روز دوشنبه کشورهای غربی را به «ریاکاری» درباره گروه‌های مبارزان کرد متهم کرد و گفت در این زمینه «اسناد، اطلاعات و تصاویری» را به طرف‌های غربی نشان خواهد داد.

او گفت برای شرکت در اجلاس سران ناتو به اسپانیا خواهد رفت و «هر کاری را که در راستای حقوق و منافع» ترکیه لازم باشد انجام خواهد داد.

شرکت اردوغان در اجلاس ناتو در مادرید در حالی است که او روز سه‌شنبه اعلام کرد: «اگر قرار است فنلاند و سوئد به عضویت ناتو در بیایند، باید نگرانی‌های ترکیه را در نظر بگیرند.»

آنکارا پیشتر مخالفت خود را با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو اعلام کرده و گفته است این دو کشور از گروه‌های مبارز مخالف آنکارا حمایت و همچنین علیه آنکارا تحریم تسلیحاتی اعمال می‌کنند.

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید