فاجعه در تگزاس؛ جسد ده‌ها نفر در یک کامیون در سن آنتونیو پیدا شد

۱۴۰۱/۴/۷

بنا بر اعلام مقام‌های محلی، در یکی از مرگ‌بارترین فاجعه‌های اخیر در ارتباط با قاچاق انسان در امتداد مرز ایالات متحده و مکزیک، جسد ۴۶ نفر در یک کامیون پیدا شده است. ۱۶ نفر هم با حالی وخیم به بیمارستان منتقل شده‌اند. سه نفر در ارتباط با این فاجعه بازداشت شده‌اند.

فرماندار ایالت تگزاس آمریکا اعلام کرد در یک کامیون حامل پناهجویان که وارد این ایالت شده، اجساد ۴۶ نفر یافت شده است. وزیر امور خارجه مکزیک با اعلام اینکه هنوز تابعیت تمام جان‌باختگان مشخص نشده است، گفت کنسول این کشور رهسپار محل شده است.

مقام‌های ایالت تگزاس همچنین از انتقال ۱۶ نفر به بیمارستان خبر دادند و گفتند که سه نفر هم در ارتباط با این فاجعه بازداشت شده‌اند.

الجزیره از قول چارلز هود، رئیس آتش‌نشانی سن آنتونیو نوشت: «۱۶ نفر مصدوم که روز دوشنبه در کامیون پیدا شدند به دلیل گرمازدگی و بی‌حالی شدید به بیمارستان منتقل شدند. در میان آنان چهار فرد نوجوان وجود داشت.»

به گفته این مقام محلی، افراد پیدا شده از شدت گرما داغ بوده‌اند: «آنها از گرمازدگی شدید رنج می‌بردند و هیچ اثری از آب هم در این کامیون نبود. کامیون پیدا شده یخچال‌دار بود اما هیچ امکانی برای تهویه مطبوع در آن وجود نداشت.»

ویلیام مک مانوس، رئیس پلیس سن آنتونیو اما درباره جزییات این فاجعه گفت که یک کارگر حاضر در محل حادثه که در یک ساختمان کار می‌کرده، کمی قبل از ساعت شش بعدازظهر روز دوشنبه (۲۳ به وقت گرینویچ) با شنیدن فریاد کمک از وجود این کامیون آگاه شده است: «پس از اطلاع، مأموران وارد محل شدند و جسدی را روی زمین، بیرون کامیون پیدا کردند و با در نیمه باز کامیون روبه‌رو شدند.»

این کامیون در کنار ریل‌ راه‌آهن در منطقه‌ای دورافتاده در حومه جنوبی شهر پیدا شده است و به گفته رئیس پلیس، سه نفر در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک، خفگی و مرگ این تعداد پناهجو را «تراژدی در تگزاس» خواند و گفت که کنسول محلی در حال عزیمت به محل حادثه است.

ابرارد اعلام کرد دو گواتمالایی در میان قربانیان هستند و کامیون هم پلاک‌های جعلی اتحادیه اروپا را داشته است.

این فاجعه در تگزاس آمریکا یکی از مرگ‌بارترین حوادث قاچاق انسان در مرز ایالات متحده و مکزیک در دهه‌های اخیر است.

پیش از این و در سال ۲۰۱۷، ۱۰ نفر در کامیونی که در والمارت در سن آنتونیو پارک شده بود جان خود را از دست دادند. در سال ۲۰۰۳ هم ۱۹ جسد در یک کامیون در جنوب شرقی این شهر پیدا شد.

دمای هوا در سن آنتونیو که در حدود ۲۶۰ کیلومتری (۱۶۰ مایلی) مرز مکزیک قرار دارد، در روز دوشنبه با رطوبت بالا به ۳۹/۴ درجه سانتی‌گراد (۱۰۳ درجه فارنهایت) رسید که از جمله عوامل مؤثر بر مرگ این افراد بوده است.

ران نیرنبرگ، شهردار سن آنتونیو، این فاجعه را یک «تراژدی انسانی وحشتناک» خواند.

او گفت: «آنها خانواده داشتند و احتمالاً در تلاش بودند تا زندگی بهتری پیدا کنند. ما امیدواریم کسانی که باعث قرار گرفتن مردم در چنین شرایط غیرانسانی‌ای شده‌اند، تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند و با حداکثر میزان مجازات روبه‌رو شوند.»

مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید