تلاش رسانه‌های سپاه پاسداران برای عادی جلوه دادن برکناری طائب

۱۴۰۱/۴/۵

در ادامه واکنش‌ها به برکناری رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، معاون سابق سیاسی سپاه، تحلیل‌ها درباره دلیل برکناری طائب را «سناریو‌های هالیوودی» خواند و برخی چهره‌های اصول‌گرا از مقایسه این موضوع با برکناری آیت الله منتظری به شدت انتقاد کردند.

رسول سنایی‌راد، معاون سابق سیاسی سپاه پاسداران، در سرمقاله روزنامه جوان گزارش‌ها و تحلیل‌های مطرح شده درباره عزل طائب را «بر اساس حدس و گمان و به دور از واقعیت» خواند که گاه «تا مرز سناریو‌های هالیوودی پیش می‌رود».

او برکناری طائب را اتفاقی معمولی خواند و تاکید کرد انتصاب محمد کاظمی به ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران « مقدمه تغییر و بازساماندهی سازمان اطلاعات سپاه برای ارتقا و افزایش کارآمدی به حساب می‌آید».

روز شنبه چهارم تیر نیز رسانه‌های وابسته به سپاه، هدف از تغییر رییس سازمان اطلاعات سپاه را «بازآرایی برای یک دوره جدید» و افزایش اقدامات علیه اسرائیل و «تهاجم اطلاعاتی به دشمن» ذکر کرده بودند.

در همین حال یحیی رحیم صفوی، دستیار عالی نظامی خامنه‌ای، در پیام تبریک به رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه پاسداران گفته بود در دوره جدید مدیریتی این سازمان، شاهد «خنثی سازی نقشه‌های پلید» و «شکست‌های مکرر اطلاعاتی» اسرائیل خواهیم بود.

پیش از انتشار خبر رسمی برکناری طائب، شبکه کان اسرائیل روز ۲۷ خرداد و شش روز پیش از منتشر شدن این خبر، نوشته بود نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی خواستار برکناری این روحانی امنیتی به دلیل شکست عملیات این سازمان در ترکیه علیه شهروندان اسرائیل شده‌اند.

همچنین منابع ایران اینترنشنال خبر دادند که شکست‌های متوالی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در انجام ماموریت‌های تروریستی خارج از کشور در طول زمان صداهای اعتراضی برای برکناری طائب را تقویت کردند.

انتقاد از رسایی به دلیل مقایسه برکناری طائب و عزل آیت الله منتظری

اسماعیل کوثری جانشین سابق فرمانده قرارگاه ثارالله تهران و نماینده فعلی مجلس نیز در مصاحبه هایی گفته که برکناری طائب «طبیعی بوده و اتفاق غیرمنتظره‌‌ای نیفتاده است.»

با این حال حمید رسایی، عضو سابق جبهه پایداری، برکناری طائب را با برکناری آیت‌الله منتظری از سمت قائم مقامی رهبری شبیه دانسته بود.

او نوشته بود که «بدون شک این جراحی سبب ارتقای امنیت در کشور خواهد شد.»

روز یکشنبه عباس سلیمی‌نمین، از چهره های اصول‌گرا در یادداشتی در خبرگزاری تسنیم از این مقایسه شدیدا انتقاد کرد و و رسایی را «فردی غیرمطلع در عرصه سیاسی» خواند که «عدم درک صحیح از مسائل در موضع‌گیری‌های او کاملاً مشهود است.»

پیش از این محمود رضوی مشاور محمد باقر قالیباف نیز از این توییت رسایی شدیدا انتقاد کرده بود.

وحید اشتری، افشاگر سفر خانواده قالیباف به ترکیه نیز در توییتی خواستار آن شده که رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه «بساط این همه کانال و اکانت فیک و فعالیت رسانه‌ای» وابسته به این نهاد را «صبح تا شب مشغول لجن مالی و بی اخلاق‌تر کردن فضای سیاست داخلی‌هستند»، جمع کند.

پرونده فعالان محیط زیست و نیز پرونده تعدادی از مدیران کانال‌های تلگرامی از جمله موارد مورد اختلاف بین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات در سال‌های اخیر بوده است.

در همین حال علی مطهری، نایب رییس سابق مجلس، نیز با اشاره به پرونده فعالان محیط زیست خواستار آن شده بود مجلس قانون سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را تصویب کند.

روز یکشنبه دو روز پس از برکناری حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، ابراهیم جباری، فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» نیز که مسئولیت حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد، پس از ۱۲ سال برکنار شد و حسن مشروعی‌فر جایگزین او شد.

«سپاه حفاظت ولی امر» وظیفه حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و «سپاه حفاظت انصار» همراه با نیروی انتظامی، عهده‌دار وظیفه حفاظت از دیگر مقامات جمهوری اسلامی است.

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید