قطر میزبان احتمالی مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا

۱۴۰۱/۴/۵

یک روز پس از سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره احتمال برگزاری دور بعد مذاکرات اتمی در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، سایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نوشت که شانس قطر بیشتر از دیگر کشورها است.

این سایت نوشت: «با توجه به تلاش‌های مستمر قطر برای از سرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها، شانس دوحه برای میزبانی مذاکرات آتی بیش از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است.»

مذاکرات احیای برجام که از سه ماه پیش متوقف شده عملا مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا است و اصرار ایران برای بیرون آوردن سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا به عنوان یکی از دلایل اصلی به نتیجه نرسیدن مذاکرات تلقی شده است.

پس از سفر امیر قطر و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تهران در اردیبهشت ماه، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته بود که قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود بازی کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در سفر به تهران گفته بود که مذاکرات جدید برای احیای برجام در کشوری در حوزه خلیج فارس برگزار خواهد شد.

سایت نور نیوز همچنین مهم‌ترین دستاورد سفر بورل به تهران را جلب نظر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران برای ادامه مذاکرات و تلاش مجدد برای رفع مشکلات موجود برای نزدیک شدن به توافق ذکر کرد.

بورل نیز نتیجه سفر خود به تهران را رفع بن بست در مذاکرات و از سرگیری آن ذکر کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه از توافق برای از سرگیری مذاکرات اتمی در روزهای آینده خبر دادند.

پیش از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، وزارت امور خارجه فرانسه از جمهوری اسلامی خواسته بود از فرصت سفر بورل به تهران برای احیای برجام استفاده کند.

جوزپ بورل یک روز پس از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز جمعه سوم تیر در سفری از پیش اعلام نشده راهی تهران شد.

پیش از سفر بورل به تهران و از فروردین ماه تاکنون، انریکه مورا، معاون او، در مقام هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، دو سفر ناموفق به تهران داشت.

مذاکرات احیای برجام از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ و پس از مانع‌تراشی روسیه متوقف شد و پس از آن نیز اختلاف‌ها بر سر خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، مانع توافق اعلام شد.

روز پنج‌شنبه اما وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی و روسیه در نشست مشترک مطبوعاتی خود بر ضرورت از سر گرفتن مذاکرات وین برای احیای برجام تأکید کرده بودند.

در همین حال جوزپ بورل گفت که جنگ در اوکراین حصول توافق را دشوارتر نخواهد کرد.

از سوی دیگر تهران در واکنش به قطعنامه محکومیت جمهوری اسلامی در نشست پیشین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۲۷ دوربین این نهاد در سایت‌های هسته‌ای خود را غیرفعال کرد.

همسفر - فصل دوم
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید