حمله یک نروژی ایرانی‌تبار به کلوپی شبانه در اسلو؛ دو تن کشته شدند، رژه همجنسگرایان لغو شد

۱۴۰۱/۴/۴

پلیس امنیت نروژ نام عامل حمله به کلوپ شبانه «لندن» در اسلو را «زانیار مطاپور» اعلام کرد. رییس سازمان امنیت نروژ هم گفت سازمان متبوعش این حمله را «یک حمله تروریستی جدی» و یک اقدام از سوی «اسلامگرایان افراطی» تلقی می‌کند. این حمله دو کشته و دست‌کم ۲۱ مجروح بر جای گذاشت.

گفته می‌شود فرد ضارب در طول سال‌های گذشته با گروه‌های افراط‌گرای اسلامی در ارتباط بوده است.

پلیس نروژ پیش از این اعلام کرده بود فرد بازداشت‌شده در ارتباط با تیراندازی به یک کلوپ همجنس‌گرایان و تراجنسی‌ها (ال‌جی‌بی‌تی‌کیو) در شهر اسلو، پایتخت نروژ، یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار است که به دلیل سابقه جرائم کوچک برای پلیس شناخته شده بوده.

پس از این حمله، مراسم رژه همجنسگرایان در شهر اسلو لغو شد. با وجود این، شماری از فعالان حقوق همجنس‌گرایان در این شهر تجمع کردند.

یوناس گاهر استوره، نخست وزیر نروژ، این حمله را عمیقا تکان دهنده و وحشتناک توصیف کرد و گفت که هنوز مشخص نیست پشت این حمله وحشتناک چه چیزی وجود دارد.

پلیس نروژ اعلام کرد این تیراندازی به عنوان یک اقدام تروریستی در حال بررسی است.

مقام‌های پلیس تعداد بالای کشته‌شدگان و مجروحان و محل انجام حمله را نشانه‌هایی برای تروریستی بودن این حمله دانستند و گفتند مهاجم قصد «ایجاد هراس» داشته است.

پلیس مهاجم را یک شهروندی نروژی ایرانی‌تبار معرفی و اعلام کرد او بالای ۴۰ سال دارد. رسانه‌های محلی او را ۴۲ ساله معرفی کرده‌اند.

به گفته پلیس، این فرد برای سرویس مخفی نروژ که موضوعات تروریستی را پیگیری می‌کند شناخته شده بوده و همچنین سابقه جرائم جزیی مانند حمل چاقو و مواد مخدر داشته است.

از این فرد یک اسلحه اتوماتیک و یک اسلحه کمری کشف شده است.

خبر ورزشی
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید