خانه‌تکانی در سپاه: فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر»، نهاد مسئول حفاظت از خامنه‌ای تغییر کرد

۱۴۰۱/۴/۴

دو روز پس از برکناری حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، ابراهیم جباری، فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» نیز که مسئولیت حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد، پس از ۱۲ سال برکنار شد و حسن مشروعی‌فر جایگزین او شد.

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد حسن مشروعی‌فر به عنوان «فرمانده سپاه حفاظت ولی‌امر» جانشین ابراهیم جباری شده است.

«سپاه حفاظت ولی امر» وظیفه حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و «سپاه حفاظت انصار» همراه با نیروی انتظامی، عهده‌دار وظیفه حفاظت از دیگر مقامات جمهوری اسلامی است.

ابراهیم جباری سال ۱۳۸۹ به عنوان فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» منصوب شده بود. او پیش از آن سمت‌هایی از جمله فرماندهی سپاه قم و جانشین فرمانده سپاه تهران را بر عهده داشت.
جباری مدتی نیز معاون حسین طائب در سازمان بسیج بود.

روز دوم تیر اعلام شد که با حکم حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه شده و حسین طائب پس از ۱۳ از این سمت برکنار و به عنوان مشاور فرمانده سپاه منصوب شده است.

شبکه کان اسرائیل روز ۲۷ خرداد و شش روز پیش از منتشر شدن این خبر به شکل رسمی، نوشته بود نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی خواستار برکناری این روحانی امنیتی به دلیل شکست عملیات این سازمان در ترکیه علیه شهروندان اسرائیل شده‌اند.

همچنین منابع ایران اینترنشنال خبر دادند که شکست‌های متوالی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در انجام مأموریت‌های تروریستی خارج از کشور در طول زمان صداهای اعتراضی برای برکناری طائب را تقویت کردند.

تغییر فرمانده سپاه حفاظت ولی امر در فاصله کوتاهی پس از عزل طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه، سوال‌های تازه‌ای را درباره دلیل این تغییرات در این فاصله زمانی کوتاه ایجاد می‌کند.

تلاش برای مبارزه با نفوذ بالای اسرائیل در نهادهای نظامی، امنیتی و عملیاتی جمهوری اسلامی از جمله دلایلی است که ناظران برای این تغییرات برمی‌شمارند.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید