خطیب‌زاده گزارش‌ها از تلاش جمهوری اسلامی برای حمله به اسرائیلی‌ها را «عملیات روانی» خواند

۱۴۰۱/۴/۳

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گزارش‌های منتشر شده درباره بازداشت یک تیم هشت نفره متشکل از پنج ایرانی و تلاش تهران به منظور انجام حملات تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه را «یک عملیات روانی برای مشغول کردن رسانه‌ها» توصیف کرد.

خطیب‌زاده روز جمعه سوم تیر گفت اظهارات یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در این باره در سفر اخیرش به آنکارا «اتهامات و ادعاهای بی‌اساس» و «در چارچوب سناریوی از پیش طراحی شده برای تخریب روابط دو کشور» ایران و ترکیه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین از ترکیه خواست در برابر این اتهام «سکوت نکند».

او با این حال بار دیگر اسرائیل را تهدید کرد که «پاسخ جمهوری اسلامی ایران به ترور و خرابکاری‌های» منتسب به اسرائیل «همیشه به صورت قطعی، مقتدرانه و بدون تهدید امنیت شهروندان عادی و تهدید امنیت کشورهای دیگر خواهد بود».

روز پنج‌شنبه همزمان با سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به ترکیه، رسانه‌های این کشور از بازداشت یک گروه هشت نفره وابسته به جمهوری اسلامی خبر دادند که به تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در استانبول متهم شده‌اند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک با همتای اسرائیلی خود گفت: «ما همکاری امنیتی با اسرائیل داریم و درباره تهدید تروریستی شهروندان این کشور در ترکیه با یائیر لاپید در ارتباط نزدیک بودیم.»

او گفت: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین حوادثی در کشورمان اتفاق بیفتد. پیام‌های لازم را نیز در این زمینه به کشورهای دیگر داده‌ایم.»

وزیر امور خارجه اسرائیل هم در این نشست خبری گفت: «ما از دولت ترکیه برای این فعالیت حرفه‌ای و هماهنگ قدردانی می‌کنیم. مقامات ترکیه و اسرائیل در وزارت امور خارجه و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کار بزرگی کردند.»

لاپید جمهوری اسلامی را متهم کرد که پشت حمله‌‌های تروریستی خنثی‌ شده در ترکیه بوده است.

قرار بود حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در روزهای گذشته به ترکیه سفر کند که این سفر لغو شد و هنوز تاریخ دقیقی برای انجام دوباره آن اعلام نشده است.

به نظر می‌رسد لغو این سفر به دلیل خشم آنکارا از اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی در ترکیه باشد که پیشتر درباره آن به تهران هشدار داده بود.

در روزهای گذشته، شورای امنیت ملی اسرائیل به شهروندان این کشور نسبت به سفر به ترکیه هشدار داد و اعلام کرد شواهد قابل اطمینانی از حمله برنامه‌ریزی شده علیه اهداف و شهروندان اسرائیلی در ترکیه وجود دارد.

نگرانی اسرائیل از حمله به اهدافش در خاک ترکیه به ویژه پس از کشته شدن حسن صیاد خدایی، عضو نیروی قدس سپاه، بار دیگر افزایش یافت. مقام‌های سپاه پاسداران تهدید کرده‌اند انتقام کشته شدن صیاد خدایی را خواهند گرفت.

چند هفته پیش، روزنامه هاآرتص در گزارشی تحلیلی نوشت برخلاف تیم‌های قبلی جمهوری اسلامی که در تلاش برای هدف قرار دادن دیپلمات‌ها و بازرگانان اسرائیلی در ترکیه بودند، این بار آنها به دنبال حمله به گردشگران و شهروندان عادی اسرائیل هستند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید