نخست وزیری نجیب میقاتی در لبنان برای چهارمین بار؛ تلاش برای توافق با صندوق بین‌المللی پول

۱۴۰۱/۴/۳

بیش از یک ماه پس از انتخابات پارلمانی در لبنان که منجر به تشکیل یک پارلمان بدون اکثریت شد، نجیب میقاتی برای بار چهارم به عنوان نخست‌ وزیر، مأمور تشکیل دولت در این کشور شد و از جناح‌های سیاسی مختلف خواست برای رسیدن به توافق با صندوق بین‌المللی پول اختلافات را کنار بگذارند.

میقاتی، سیاستمدار سنی مذهب، ثروتمند و ۶۶ ساله، پس از رایزنی‌های پارلمانی روز پنجشنبه دوم تیر با ۵۴ رأی از ۱۲۸ کرسی پارلمان، از جمله آرای نمایندگان بلوک حزب‌الله، توانست به عنوان نخست وزیر انتخاب شود.

رقیب او در رأی‌گیری برای مقام نخست وزیری، نواف سلام، تنها ۲۵ رأی کسب کرد.

میقاتی که اهل شهر طرابلس در شمال لبنان است، تا زمان تشکیل دولت جدید، مسئولیت اداره کابینه موقت را بر عهده دارد. او پیشتر سه بار در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۱۱ و ۲۰۲۱ با حکم میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، به مقام نخست‌وزیری منصوب شده است.

با وجود انتخاب مجدد میقاتی به مقام نخست‌وزیری، به عقیده ناظران سیاسی، تشکیل دولت جدید لبنان ممکن است به دلیل اختلافات بین نیروهای سیاسی مختلف، هفته‌ها و حتی ماه‌ها به طول بینجامد. این در حالی است که لبنان به دلیل وجود بحران‌ بی‌سابقه اقتصادی، نیازمند تشکیل فوری دولت است.

تشکیل دولت پیشین میقاتی در سپتامبر سال گذشته در حالی بود که این کشور با ۱۳ ماه بلاتکلیفی برای تشکیل دولت مواجه بود.

انتظار می‌رود دولت جدید لبنان پس از تشکیل، اصلاحات اقتصادی را به پیش ببرد. بحران اقتصادی کنونی بسیاری از لبنانی‌ها را در فقر فرو برده و ارزش پول ملی این کشور را پایین آورده است.

میقاتی روز پنج‌شنبه با صدور بیاینه‌ای بر لزوم همکاری با پارلمان برای تصویب طرح‌های اصلاحی مورد نیاز به منظور توافق نهایی با صندوق بین‌المللی پول تأکید کرد.

صندوق بین‌المللی پول در ماه آوریل از توافق اصولی خود با بیروت برای طرح کمک سه میلیارد دلاری به منظور خارج کردن لبنان از این بحران اقتصادی خبر داد.

میقاتی گفت که زمانی برای «غرق شدن در شرایط و خواسته‌های» گروه‌های رقیب بر سر پست‌های وزارتی ندارد.

او تأکید کرد: «ما با چالش فروپاشی کامل یا رستگاری تدریجی مواجه هستیم؛ مشروط به اصلاحاتی که مدت‌هاست از سوی نخبگان سیاسی لبنان به تعویق افتاده است.»

بحران جاری اقتصادی در لبنان که از سه سال پیش آغاز شده، سیستم مالی این کشور را فلج کرده است. این بحران در ۱۷۰ سال گذشته در این کشور بی‌سابقه است.

اخبار
مستند - گذر از آند
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید