وال استریت ژورنال: ایران با ایجاد شبکه‌‌ شرکت‌های نیابتی، تحریم‌های بانکی را دور می‌زند

۱۴۰۱/۴/۲

به گزارش وال استریت ژورنال، جمهوری اسلامی با ایجاد شبکه‌ای از واسطه‌ها از بانک‌های چین، خاورمیانه و غرب خدمات بانکی دریافت کرده و از این طریق بر خلاف تحریم‌های آمریکا هر ساله ده‌ها میلیارد دلار مبادلات تجاری انجام داده است.

این گزارش با اشاره به اسناد شرکتی و اظهارنامه‌های بانکی و همچنین به نقل از دیپلمات‌ها و مقام‌های اطلاعاتی غربی خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی از طریق این شبکه متشکل از شرکت‌های نیابتی، صرافی‌ها و واسطه‌ها، برای بخش‌های تحریم‌شده انرژی و صنعت ایران از خدمات شبکه بانکی بین‌المللی استفاده می‌کند.

به گفته این مقامات، جمهوری اسلامی این شبکه را از سال ۲۰۱۱ و با هدف مقابله با پیامدهای تحریم‌ها ایجاد کرد و در این مدت بانک‌های بزرگی همچون اچ اس بی سی و استاندارد چارترد، به صادرکنندگان ایرانی خدماتی ارائه کرده‌اند.

نهادهای اطلاعاتی غربی هیچ سندی ندارند که نشان دهد این موسسات مالی و بانک‌ها آگاهانه به طرف‌های ایرانی خدمات می‌داده‌اند.

طبق این گزارش، شعبه‌های این دو بانک در هنگ‌کنگ برای تعدادی شرکت صوری هنگ‌کنگی حساب‌هایی باز کرده‌اند، و این شرکت‌ها به ایران خدمات‌رسانی می‌کردند.

یک مقام نمایندگی ایران در سازمان ملل هرگونه پولشویی از سوی جمهوری اسلامی را رد کرد و در عین حال گفت تهران حق خود می‌داند که برای مقابله با تحریم‌ها اقدام کند.

در اواخر اسفند ماه گذشته، روزنامه وال‌استریت ژورنال با ارائه جزییاتی از سیستم مالی مخفی جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها، گزارش داد که مقامات ایران قصد دارند این سیستم را به بخش دائمی اقتصاد ایران تبدیل کنند تا معاملات از نظارت خارجی در امان باشد.

طبق این گزارش، سیستم مخفی‌ای که ایران برای دور زدن تحریم استفاده کرده شامل حساب‌های بانکی خارجی، شرکت‌های وکالتی ثبت‌شده در خارج کشور و یک اتاق پایاپای معاملات در داخل ایران است.

بر اساس این گزارش، شرکت‌های تحریم‌شده ایران اقدام به ایجاد شرکت‌هایی در خارج از کشور با عناوین مختلف می‌کنند و این شرکت‌های پوششی نفت و کالاهای دیگر را می‌فروشند و پول آن را به حساب‌هایی در خارج واریز می‌کنند.

بخشی از این پول‌ها به صورت نقد به ایران قاچاق می‌شود و بخشی نیز در حساب‌های بانک‌های خارجی باقی می‌ماند.

دو هفته پس از گزارش وال‌استریت ژورنال درباره سیستم مالی مخفیانه جمهوری اسلامی در خارج از ایران، وبسایت دبل‌چک، که اطلاعات مربوط به فعالیت‌های غیرقانونی از قبیل پولشویی و تامین مالی تروریسم را رصد می‌کند، جزییاتی از این سیستم مخفی از جمله اسامی برخی از بانک‌ها و موسسات مورد استفاده در پنج کشور را منتشر کرد.

در این گزارش به اسامی برخی بانک‌ها و صرافی‌ها در پنج کشور ترکیه، چین، امارات، هنگ‌کنگ و سنگاپور که جمهوری اسلامی از آنها برای دور زدن تحریم‌ها و پولشویی استفاده می‌کند، اشاره شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این به انجام اقدامات مختلف برای دور زدن تحریم‌های آمریکا اذعان کرده‌اند و برخی از افراد نیز در اروپا و آمریکا به اتهام نقش داشتن در دور زدن تحریم ها بازداشت شده‌اند.

با این حال به نوشته وال‌استریت ژورنال، جمهوری اسلامی به دلیل رضایت از این سیستم مخفی مالی و پولشویی در کشورهای مختلف، قصد دارد آن را به اقتصاد ایران نیز تعمیم دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید