اختصاصی؛ نماینده پارلمان آرژانتین:خلبان هواپیمای توقیف شده در بوینس‌آیرس عضو نیروی قدس است

۱۴۰۱/۴/۲

خراردو میلمان، نماینده پارلمان آرژانتین و معاون پیشین وزیر امنیت داخلی این کشور، به ایران اینترنشنال گفت که غلامرضا قاسمی، خلبان هواپیمای توقیف شده ونزوئلایی در بوینس‌ آیرس، عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران است و کمک خلبان نیز هویت عراقی خود را از ابتدا مخفی کرده بود.

میلمان در گفت‌وگوی اختصاصی در برنامه ۲۴ با فرداد فرحزاد با تاکید بر اینکه ارتباط هر پنج خدمه ایرانی این هواپیما با تروریسم بین‌المللی «واضح» است، گفت: «مشخصا خلبان این هواپیما از اعضای با سابقه نیروی قدس سپاه پاسداران است.»

او افزود: بر اساس گزارش‌ها، در گوشی همراه این خلبان عکس‌هایی از تجهیزات جنگی مانند موشک‌ و هواپیماهای جنگی و عکس‌ها و ادوات جنگی برای انجام عملیات تروریستی در اسرائیل دیده شده است.

در همین حال، واشینگتن پست به نقل از مدارک دادگاه گزارش داد اف بی آی به قاضی این پرونده اطلاع داده غلامرضا قاسمی مدیر کل شرکت قشم فارس ایر است که به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران تحت تحریم است.

میلمان خاطرنشان کرد: وضعیت کمک خلبان این هواپیما حتی مشکل‌سازتر است، زیرا او که در عراق به دنیا آمده، هویت عراقی خود را مخفی کرده و با مدارکی وارد آرژانتین شده که نشان می‌دهد او در تهران به دنیا آمده است.

او با اشاره به خطر حضور ماموران ایران در آرژانتین گفت: اگرچه پلیس گذرنامه‌های پنج خدمه ایرانی را ضبط کرده، اما این افراد می‌توانند در داخل آرژانتین به هرجایی که می‌خواهند بروند.

این نماینده پارلمان آرژانتین به ایران اینترنشنال گفت: «نظر من این است که ۱۴ خدمه ونزوئلایی هواپیمای توقیف شده نیز عضو نیروهای نظامی رژیم نیکلاس مادورو و از اعضای دستگاه اطلاعاتی ونزوئلا هستند.»

او افزود: «هیچ تردیدی ندارم که برنامه هواپیمای ایرانی که به بوینس آیرس رسیده، حمله به یک هدف انسانی بوده است.»

میلمان همچنین خاطرنشان کرد که هواپیمای توقیف شده پیش‌تر در مناطقی از مکزیک و آمریکای جنوبی بوده که سوابق گسترده‌ای در حمایت از حزب‌الله لبنان دارند.

میلمان با اشاره به اینکه این هواپیما بخشی از یک «عملیات ایرانی-ونزوئلایی» بوده، گفت که این هواپیما لجستیک بوده نه باری و شرکت هواپیمایی ونزوئلایی کنترل کننده آن به عنوان پوشش برای یک خط هواپیمایی ایرانی فعالیت می‌کند.

میلمان روایت دولت آرژانتین مبنی بر اینکه این هواپیما مربوط به یک برنامه آموزش هوایی ایران و ونزوئلا است را «شرم‌آور و فریبکارانه» خواند و گفت دولت آرژانتین قصد داشته این ماجرا را به یک پرونده نقض قوانین مهاجرتی آرژانتین تقلیل دهند و عملیات اطلاعاتی خود را مخفی نگه دارد.

این نماینده پارلمان آرژانتین به رفتار متفاوت کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت اوروگوئه به این هواپیما اجازه نداده بود حتی به حریم هوایی این کشور نزدیک شود.

او گفت: آرژانتین با رژیم‌های ایران، ونزوئلا و روسیه همسو شده، و این در حالی است که اکثریت مردم آرژانتین خواستار داشتن کشوری آزاد و دموکراتیک هستند.

پیش‌تر سفارت اسرائیل در بوینس آیرس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که یکی از سرنشینان ایرانی در هواپیمای توقیف شده ونزوئلا در آرژانتین، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است.

سفارت اسرائیل در بیانیه خود از ادامه فعالیت شرکت‌های ماهان ایر و فارس قشم ایر در آمریکای لاتین و سابقه این شرکت‌ها در همکاری با نیروی قدس در انتقال سلاح ابراز نگرانی کرد.

این در حالی است که آنیبال فرناندز، وزیر اطلاعات آرژانتین، پیش‌تر حضور اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران را در میان خدمه این هواپیما رد کرده بود و گزارش‌ها در این مورد را به تشابه اسمی نسبت داده بود.

وزارت امنیت آرژانتین در اواخر خرداد ماه از توقیف این بویینگ ۷۴۷ تحت تحریم آمریکا در یک فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس خبر داده بود. طبق گزارش‌ها، این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا بوده است.

با این حال، شرکت هواپیمایی ماهان یک روز بعد ارتباط خود را با این هواپیمای توقیف شده در آرژانتین رد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
قدرت کلمات
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید