هشدار مقامات آب و فاضلاب درباره تابستان سخت؛ سپاه پاسداران رزمایش صرفه‌جویی برگزار کرد

۱۴۰۱/۴/۲

مقامات آب و فاضلاب استان‌های مختلف در ایران درباره تابستان سخت پیش رو و بحران خشکسالی و کم‌آبی هشدار دادند. همزمان وزیر نیرو با تکرار کلیدواژه رهبر جمهوری اسلامی گفت «دشمن» در زمینه کمبود آب و برق، قصد سیاه‌نمایی دارد. سپاه هم «رزمایش مشترک صرفه‌جویی مصرف آب و برق» برگزار کرد.

تعدادی از مقام‌های استان‌های ایران درباره تنش آبی و تابستان سخت هشدار دادند.

علی‌جان صادق‌پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس، اعلام کرد که بیش از ۴۰۰ روستا و ۴۰ شهر این استان اکنون با تنش آبی روبه‌رو هستند.

او تأکید کرد: «همه پای کار هستند تا از تابستان سخت عبور کنیم.»

در همین حال اسماعیل افشاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان، گفت که حجم آب ذخیره شده در سد تهم تنها به اندازه ۳۰ درصد ظرفیت این سد است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، این رقم ۵۳ درصد بود.
حسین اسماعیلیان، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد هم گفت که شدت خشکسالی پارسال و امسال در ۸۰ سال گذشته سابقه نداشته و کل حوزه شهرستان مشهد در وضعیت خشکسالی قرار دارد.

او تأکید کرد که تنها حدود ۲۶ درصد از حجم ذخیره سدهای مشهد آب دارد.

پیش از این نیز بهزاد برارزاده، مدیرعامل آب و فاضلاب مازندران، گفته بود اکنون ۲۰ شهر و ۲۱۳ روستا در مازندران با تنش آبی مواجه هستند.

در ماه‌های اخیر، گروهی از مردم در خوزستان، اصفهان و چهارمحال و بختیاری بارها با برگزاری تجمع‌هایی اعتراض خود را به ناکارآمدی مدیریت دولت در زمینه حل بحران آب اعلام کرده‌اند. جمهوری اسلامی اما این اعتراضات را سرکوب کرد و جان تعدادی از معترضان را گرفت.

مقامات جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر تنها شهروندان را به صرفه‌جویی توصیه کرده‌اند.

در همین حال روز چهارشنبه اول تیر ماه، «رزمایش صرفه‌جویی در مصرف آب و برق» با سخنرانی ویدیویی حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، در سراسر کشور برگزار شد.

هدف از برگزاری این رزمایش، کاهش ۳۰ درصدی مصرف انرژی در ساعت‌های اداری و کاهش ۶۰ درصدی در ساعت‌های غیر اداری اعلام شد.

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو نیز گفت: «دشمن قصد سیاه‌نمایی در زمینه کمبود آب و برق دارد اما با یک مدیریت مناسب می‌توان مصرف آب و برق را مدیریت کرد.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید