پیشروی روسیه در شرق اوکراین؛ لابی‌گران مسکو از حضور در نهادهای اتحادیه اروپا منع می‌شوند

۱۴۰۱/۴/۱

در حالی که در آستانه برگزاری اجلاس اتحادیه اروپا کی‌یف امیدوار است بتواند نامزدی رسمی عضویت در این اتحادیه را به دست بیاورد، مقام‌های اوکراینی اعلام کردند نیروهای روسیه به پیشروی خود به سمت یک شهر استراتژیک در شرق اوکراین ادامه می‌دهند.

سرگئی گایدایی، فرماندار منطقه لوهانسک که در کانون درگیری‌های هفته‌های اخیر قرار دارد، روز چهارشنبه (اول تیر) در کانال تلگرام خود نوشت نیروهای روسیه به شهر لیسیچانسک نزدیک شده‌اند و شهرهای اطراف آن را تصرف کرده و خود شهر را نیز بمباران کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، هر چند که نیروهای اوکراینی در این شهر به مقاومت ادامه می‌دهند اما حملات نیروهای روسیه تقریبا شهر را ویران کرده است.

در آن سوی مرز، در روسیه، مقام‌های این کشور اعلام کردند دو پهپاد به پالایشگاه نفت نوووشاختینسک واقع در خاک روسیه و در چند کیلومتری مرز با منطقه لوهانسک حمله کردند و موجب آتش‌سوزی در این پالایشگاه شدند.

همزمان در اتحادیه اروپا، گزارش‌ها حاکی است که شورای اروپا قصد دارد لابی‌گران روسیه از جمله لابی‌گران از شرکت‌های گازپروم، لوک‌اویل و روسال را از حضور در نهادهای اتحادیه اروپا منع کنند.

پیشتر رییس پارلمان اروپا دست به اقدامی مشابه زده بود و این لابی‌گران را به اتهام انتشار «تبلیغات روسیه» در مورد جنگ اوکراین از ورود به پارلمان اروپا منع کرده بود.

او گفته بود: «ما نباید به آنان فضایی بدهیم تا تبلیغات و نسخه‌های دروغین و سمی خود را از حمله به اوکراین منتشر کنند.»

این ممنوعیت شامل شرکت‌هایی می‌شوند که از لابی‌گران استفاده می‌کنند و همچنین در فهرست سیاه تحریم‌های اتحادیه اروپا در مورد روسیه قرار دارند.

پیشتر نیز اتحادیه اروپا در واکنش به الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه دست به چنین اقدام مشابهی زده بود.

رییس آژانس بین‌المللی انرژی روز چهارشنبه گفت که روسیه ممکن است گاز اروپا را به طور کامل قطع کند زیرا به دنبال تقویت اهرم سیاسی خود در بحبوحه بحران اوکراین است.

همزمان صدراعظم آلمان گفت: «ما هنوز از مذاکرات بین اوکراین و روسیه فاصله داریم زیرا پوتین همچنان به "صلح دیکته‌شده" اعتقاد دارد.»

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید