بریتانیا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای دستیابی به توافق تجارت آزاد مذاکره می‌کنند

۱۴۰۱/۴/۱

آن مری، وزیر بازرگانی بریتانیا، از برگزاری مذاکرات با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در روز چهارشنبه برای توافق تجارت آزاد بین لندن و این کشورها خبر داد.

وزیر بازرگانی بریتانیا که قرار است برای این گفت‌وگوها به ریاض سفر کند گفت در حال حاضر ۱۰ هزار شرکت بریتانیایی خدمات و محصولات خود را به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌کنند.

این چهارمین دور مذاکرات بریتانیا برای انعقاد توافق آزاد تجاری پس از خروج لندن از اتحادیه اروپاست. بریتانیا پیش‌تر با هند، کانادا و مکزیک به چنین توافق‌هایی رسیده است.

طبق اعلام دولت بریتانیا، به موجب توافق تجارت آزاد با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، تعرفه صادرات مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به این کشورها یا کاهش یافته و یا حذف خواهد شد.

در حالی که تولیدات نفت و گاز کشورهای حوزه خلیج فارس در شمول چنین توافقی قرار نمی‌گیرد، تجهیزات تولیدی و زنجیره عرضه این محصولات بخشی از مذاکرات خواهند بود.

طبق اعلام وزارت بازرگانی بریتانیا، مذاکرات پیش رو می‌تواند به تنوع منابع اقتصادی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و کاهش وابستگی آنها به درآمدهای نفتی کمک کرده و به حذف تعرفه اقلامی همچون توربین‌های بادی ساخت بریتانیا منجر شود.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
اخبار
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید