پایان کار دولت ائتلافی اسرائیل؛ لاپید نخست وزیر دوران گذار می‌شود، بنت مسئول پرونده ایران

۱۴۰۱/۳/۳۱

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل و یائیر لاپید، وزیر امور خارجه این کشور، شب گذشته پایان مسیر دولت ائتلافی خود را اعلام کردند. قرار است پس از آغاز به کار لاپید به عنوان نخست وزیر دوران گذار، نفتالی بنت که معاون او خواهد بود، مسئول مستقیم پرونده ایران باشد.

ساعتی پس از اینکه عصر دیروز اعلام شد این دو رهبر سیاسی به این نتیجه رسیده‌اند که کنست، پارلمان اسرائیل را منحل کرده و انتخابات زودرس برگزار کنند، بنت و لاپید در یک کنفرانس خبری این تصمیم خود را رسماً اعلام کردند.

نفتالی بنت گفت با اعلام این تصمیم آن را «درست‌ترین برای کشور» خواند اما تأکید کرد که تصمیم سختی گرفته شده است.

بنت هم گفت: «سال گذشته دولت ائتلافی که بسیاری آن را غیرممکن می‌دانستند، برای نجات کشور از بیکاری گسترده و کسری بودجه -به دلیل محدودیت‌های کرونا- تشکیل شد. این دولت نشان داد افراد با مواضع سیاسی بسیار متفاوت می‌توانند برای نجات کشور با هم همکاری کنند.»

بنت گفت که در هفته‌های گذشته از هیچ تلاشی برای نجات دولت اسرائیل فروگذار نکرده اما این تلاش‌ها در نهایت شکست خورده‌اند.

او همچنین ضمن حمله به اپوزیسیون دولت ائتلافی گفت: «بر خلاف اپوزیسیون که امنیت اسرائیل را به کارت بازی سیاسی مبدل کرده‌ است، من امنیت کشور را بر هر چیزی مقدم می‌دانم.»

یائیر لاپید اما با قدردانی از بنت، گفت که نخست وزیر تصمیم مسئولانه‌ای گرفته و منافع کشور را بر منافع شخصی‌اش ارجح دانسته است.

لاپید همچنین تأکید کرد که در دوران گذار که او نخست وزیر خواهد بود، همچنان موضوعات مهمی مانند مقابله با ایران، حزب‌الله و حماس و نیز مسائل اقتصادی در صدر اولویت‌های دولت خواهند بود و به آنها بی‌توجهی نخواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، قرار است پس از آغاز به کار لاپید به عنوان نخست وزیر دوران گذار، نفتالی بنت که معاون او خواهد بود، مسئول مستقیم پرونده ایران باشد.

هنوز دقیقاً مشخص نیست که لایحه انحلال کنست چه روزی به پارلمان ارائه خواهد شد.

این لایحه قرار بود روز دوشنبه آینده از سوی دولت به کنست برده شود اما رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند نفتالی بنت و یائیر لاپید برای اینکه جلوی ارائه لایحه مشابه از سوی اپوزیسیون را بگیرند، ممکن است این لایحه را همین امروز در کنست مطرح کنند.

از زمانی که کنست منحل شود، یائیر لاپید نخست وزیر خواهد شد.

بر اساس تقویم، انتخابات پارلمانی اسرائیل احتمالاً روز ۲۵ اکتبر برگزار خواهد شد.

این تصمیم بنت و لاپید اما واکنش‌های بسیاری نیز در میان سیاستمداران اسرائیلی داشته است.

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل از این تصمیم ابراز خرسندی کرد و دیشب را شبی عالی برای میلیون‌ها اسرائیلی توصیف کرد.

او دولت بنت-لاپید را بدترین دولت تاریخ اسرائیل خواند و وعده داد به همراه دوستانش، دولتی ملی به رهبری لیکود تشکیل دهد.

دیگر نمایندگان راست‌گرا و راست‌گرای افراطی کنست نیز با خطرناک توصیف کردن دولت کنونی، وعده دادند دولتی کاملاً راست‌گرا و یهودی تشکیل خواهند داد.

رهبران احزاب درون ائتلاف اما عمدتاً از انحلال دولت ابراز ناخرسندی کردند.

گیدئون سعر، رهبر حزب راست‌گرای "امید نو" و وزیر دادگستری اسرائیل گفت که «اقدامات غیرمسئولانه» شمار معدودی از نمایندگان کنست از احزاب ائتلاف، موجب انحلال دولت اسرائیل شد.

بنی گنتس، وزیر دفاع نیز انحلال کنست و حرکت به سوی انتخابات زودرس دیگر را مایه تأسف توصیف کرد.

رهبر حزب چپ مرتص، نیتسان هوروویتص اما بر خلاف نتانیاهو، دولت کنونی را «بسیار موفق» توصیف کرد و گفت این دولت تاریخی، دموکراسی اسرائیل را نجات داد.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
تیتر اول
ناتو؛ انتخاب سخت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید