گزارش واشینگتن‌پست از نزدیک شدن قایق‌های سپاه پاسداران به دو کشتی آمریکایی در خلیج فارس

۱۴۰۱/۳/۳۰

روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از یک مقام نظامی آمریکا از «اقدام خطرناک» قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیک شدن به دو کشتی آمریکایی در خلیج فارس خبر داد و نوشت این اقدام می‌توانست به اشتباه محاسباتی منجر شود.

این مقام نظامی آمریکایی که نام او ذکر نشده به واشینگتن‌پست گفت روز دوشنبه ۳۰ خرداد قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در اقدامی «خطرآفرین و مغایر با استانداردهای بین‌المللی» به دو کشتی آمریکایی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس نزدیک شدند.

بنابر این گزارش، دو کشتی سیراکو و چاکتاو کانتی در حال تردد معمول در آب‌های بین‌المللی بودند که سه قایق تندرو سپاه پاسداران ابتدا در فاصله‌ای بسیار نزدیک در جلو کشتی سیراکو به مانور پرداختند.

این قایق‌ها پس از به صدا درآمدن سیگنال هشدار صوتی از این کشتی فاصله گرفتند و به حدود ۵۰ متری کشتی چاکتاو کانتی رفتند؛ این شناور نیز اقدام به پرتاب منور هشدار کرد.
این رویارویی حدود یک ساعت به طول انجامید و پس از آن قایق‌های سپاه محل را ترک کردند.

به نوشته واشینگتن‌پست، جوزف بوچینو سخنگوی سنتکام اقدام شناورهای ایرانی را «مغایر استانداردهای حرفه‌ای یا رفتار امن دریایی» خواند و گفت چنین اقداماتی «خطر اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهد».

اقدام قایق‌های تندرو سپاه پاسداران تازه‌ترین مواجهه آنها با کشتی‌های آمریکایی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس محسوب می‌شود. سال گذشته سه قایق تندرو سپاه رویارویی مشابهی با یک کشتی آمریکایی داشتند و پس از شلیک هشدار محل را ترک کردند.

در سال ۲۰۲۰ نیز یازده شناور تندرو سپاه پاسداران به دور چند کشتی آمریکایی چرخیدند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید