وال‌استریت ژورنال: اسرائیل کارزار حملات به اهداف گسترده‌تر در ایران را تشدید کرده است

۱۴۰۱/۳/۳۰

در حالی که مذاکرات احیای برجام از چند ماه پیش متوقف شده، وال استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع از استراتژی جدید اسرائیل در قبال تهدیدهای تهران، اعلام کرد این کشور طیف وسیع‌تری از اهداف کلیدی هسته‌ای، موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی را در یک سری عملیات مخفی مورد حمله قرار می‌دهد.

وال استریت ژورنال روز دوشنبه ۳۰ خرداد نوشت این اقدامات جدید اسرائیل، تازه‌ترین تحول استراتژی این کشور در قبال جمهوری اسلامی است که نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل آن را «دکترین اختاپوس» نامیده است.

این روزنامه اضافه کرد بر اساس این استراتژی جدید، اسرائیل قصد دارد نبرد علیه جمهوری اسلامی را که پیشتر به مدت سال‌ها با هدف قرار دادن عوامل جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در خارج از ایران از جمله سوریه پیش برده بود، اکنون وارد خاک ایران کند.

بنت در اوایل ماه جاری میلادی در یک کمیته پارلمان اسرائیل گفت: «در سال گذشته، دولت اسرائیل علیه سر اختاپوس تروریست اقدام کرده است، برخلاف دهه‌های گذشته که فقط علیه بازوهایش اقدام شد.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: «روزهای مصونیت، که در آن ایران به اسرائیل حمله می‌کرد و تروریسم را از طریق نیروهای نیابتی منطقه‌ای خود گسترش می‌داد اما بدون آسیب باقی می‌ماند، به پایان رسیده است.»

وال استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع از کارزار اسرائیل علیه جمهوری اسلامی، نوشت اسرائیل در سال گذشته با حملات پهپادهای کوچک برای ضربه زدن به تاسیسات هسته‌ای ایران و حمله به پایگاه‌ پهپادهای جمهوری اسلامی، این کارزار را شدت بخشیده است.

جمهوری اسلامی پس از کشته شدن حسن صیاد خدایی از فرماندهان سپاه پاسداران در تهران، انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفت. این در حالی است که پس از این فرمانده سپاه نیز تعداد دیگری از عوامل دخیل در برنامه‌های تحقیقاتی هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی در چند نقطه ایران کشته شدند که گمانه‌زنی‌ها را درباره نقش اسرائیل در این میان افزایش داده است.

اسرائیل هیچ‌گونه مسئولیتی در این زمینه بر عهده نگرفته، اما «شهید» خوانده شدن برخی از این کشته‌ها از سوی جمهوری اسلامی گمانه‌زنی‌ها درباره کشته شدن هدفمند آنها را تقویت کرده است.

منابع مطلع وال استریت ژورنال می‌گویند اسرائیل پس از سال‌ها تمرکز بر تلاش‌های مخفیانه خود در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، اکنون با توجه به این که تهران پیشرفت قابل توجهی در تولید اورانیوم غنی‌شده با غلظت تسلیحاتی دارد، کارزار خود علیه جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد.

آنان اضافه کردند اکنون هدف اسرائیل این است که جمهوری اسلامی را از تولید کلاهک هسته‌ای و موشکی که بتواند آن را حمل کند، بازدارند. یکی از افراد مطلع گفت: «هر چند ایران ممکن است بر چرخه سوخت تسلط پیدا کرده باشد، اما آنان در توسعه کلاهک پیشرفتی نکرده‌اند.»

افزایش کارزار اسرائیل علیه برنامه‌های هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی، در شرایطی است که نگرانی‌ها از هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها در سراسر جهان از سوی عوامل جمهوری اسلامی نیز افزایش یافته است.

رهبران اسرائیل به تازگی اعلام کرده‌اند که با وجود تلاش‌های مشترک صورت گرفته میان اسرائیل و ترکیه، هنوز خطر ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه به دست جمهوری اسلامی وجود دارد.

در چارچوب همین همکاری‌ها میان اسرائیل و ترکیه برای مقابله با تهدیدهای تروریستی جمهوری اسلامی، قرار است یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل روز پنج‌شنبه به آنکارا سفر کند.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز یکشنبه ۲۹ خرداد به کانال ۱۲ اسرائیل گفت: «با مقام‌های مربوط در ترکیه در تماسیم و البته، به طور عمده، در حال آماده کردن توانایی‌های تهاجمی هستیم؛ برای موقع نیاز و هر زمان که لازم باشد.»

وال استریت ژورنال نوشت به نظر می‌رسد اسرائیل در حال گسترش کارزار خود به آن دسته از عوامل جمهوری اسلامی است که در ترور اسرائیلی‌ها در سراسر جهان دخیلند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید