اختصاصی:مذاکره ادغام حزب دموکرات کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان به مرحله نهایی رسیده

۱۴۰۱/۳/۲۹

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، گفت‌وگوهای ادغام مجدد حزب دموکرات کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان، به مرحله نهایی رسیده است.

حزب دموکرات کردستان ایران در سال ۲۰۰۶ میلادی دچار انشعاب شد و گروهی از اعضای قدیمی این حزب، گروه تازه‌ای تحت عنوان حزب دموکرات کردستان (حدک) تاسیس کردند. رهبر حزب دموکرات کردستان ایران، مصطفی هجری و رهبر حزب دموکرات کردستان، خالد عزیزی است.

مراکز سیاسی و پایگاههای هر دو حزب در اقلیم کردستان عراق واقع شده است.

در سال‌های اخیر، رهبران این دو گروه سیاسی، گفت‌وگوهایی برای ادغام مجدد این دو حزب با یکدیگر انجام داده‌ بودند. رهبران هر دو حزب، پیشتر از پیشرفت روند مذاکرات خبر داده بودند.

حزب دموکرات کردستان ایران که در سال ۱۳۲۴ تاسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین احزاب ایرانی محسوب می‌شود. عبدالرحمان قاسملو و صادق شرفکندی، دو دبیرکل سابق این حزب در اتریش و آلمان از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ترور شدند.

جمهوری اسلامی همچنین در سالیان اخیر بارها مواضع این دو حزب و گروه های دیگر کرد در اقلیم کردستان عراق را توپ باران کرده است.

از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه ۱۷ شهریور ۹۹ اعلام کرد مقر حزب دمکرات کردستان را با شلیک هفت موشک زمین‌به‌زمین کوتاه‌برد هدف قرار داده است. در این حمله دست‌کم ۱۶ نفر کشته و ۳۸ تن نیز زخمی شدند.

حزب دمکرات کردستان (حدک) همچنین ۱۶ مرداد سال گذشته اعلام کرده بود که موسی باباخانی از اعضای کمیته‌ مرکزی این حزب در شهر اربیل ترور شده است.

حزب دموکرات کردستان ایران نیز چندین بار از توپ باران مواضع خود در اقلیم کردستان عراق توسط سپاه پاسداران خبر داده است. در همین حال سال ۹۶ قادر قادری، از مقام‌های بلندپایه این حزب، در استان سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق کشته شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
۱۹۷۹، سال انقلاب اسلام‌گرایان
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید