معاون اسبق هواپیمایی کشوری: شرکت‌های بزرگ هواپیمایی ایران حاضر به خرید ایران ۱۴۰ نبودند

۱۴۰۱/۳/۲۹

سه روز پس از سخنان ابراهیم رئیسی درباره ساخت هواپیمای مسافربری از سوی یک شرکت وابسته به وزارت دفاع، معاون اسبق هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری گفت هیچ یک از شرکت‌های بزرگ هواپیمای ایران حاضر به خرید این هواپیماها نبودند.

علیرضا منظری معاون اسبق هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد که هیچ از سه شرکت آسمان، ایران‌ایر، و ایران‌ایر تور با وجود مذاکرات برای استفاده از هواپیماهای ایران ۱۴۰ مشتری این هواپیما نشدند.

به گفته منظری، شرکت هواپیمایی سفیران دو هواپیمای ایران ١۴٠ را خریداری کرد اما چند ماه بعد از فعالیت، یکی از این هواپیماها دچار حادثه شد و پس از آن این شرکت هم تعطیل شد.

او گفت که هسا سپاهان، شرکت تولید کننده این هواپیما، اقدام به استفاده از آن کرد اما چند ماه سانحه پرواز طبس رخ داد و خط تولید ایران ١۴٠ هم متوقف شد.

در مرداد ماه سال ۹۳ و پس از سقوط یک هواپیمای آنتونوف-۱۴۰ که تهران به سمت طبس در حال پرواز بود و کشته شدن ۳۹ مسافر آن، حسن روحانی دستور توقف پرواز این نوع هواپیما را صادر کرد.

این هواپیما مونتاژ هواپیمای اوکراینی بود اما سرگئی بوردیلیاک، سفیر اوکراین در تهران، در فروردین امسال گفته بود که « تجهیزات سوخت‌رسانی این هواپیما، ساخت کشور روسیه بود و بروز مشکلی در همین سامانه سوخت‌رسانی، منجر به سقوط هواپیما شد.»

او روسیه را متهم کرده بود که این مشکل را عمدی ایجاد کرده و می‌خواسته «شرکت سوخو جایگزین شرکت هواپیماسازی آنتونوف بشود.»

ابراهیم رئیسی سه روز پیش و در بازدید از مجموعه صنایع هواپیماسازی ایران وابسته به وزارت دفاع در اصفهان خواستار ساختن هواپیمای مسافربری ۷۲ نفره شده بود.

با وجود انتشار فیلم سخنان او روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری این سخنان را تکذیب کرده است.

ایران۱۴۰ مدل هواپیمای اوکراینی آنتونوف ۱۴۰ است که مونتاژ آن در ایران از دهه ۷۰ آغاز شده است. در همین حال منظری گفت که پس از یک بازه زمانی ۱۵ ساله ۸ هواپیمای ایران ۱۴۰ تولید شده که ۷۰ درصد آن مونتاژ بوده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید