وزیر دفاع اسرائیل: برای پاسخ قاطعانه به تهدید ایران علیه اسرائیلی‌ها آماده‌ایم

۱۴۰۱/۳/۲۸

بنی گنتس، وزیر اسرائیل، با اشاره به تلاش‌های سرویس‌های امنیتی این کشور برای خنثی کردن تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه، هشدار داد اسرائیل به هر حمله‌ای علیه شهروندان خود پاسخ قاطعانه خواهد داد.

وزیر دفاع اسرائیل روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اسرائیل در تلاش است تا توطئه ایران برای حمله به شهروندان اسرائیلی در ترکیه را خنثی کند و همچنین آماده است تا به هر حمله‌ای علیه شهروندان اسرائیل در هر جایی با قاطعیت پاسخ دهد.»

گنتس همچنین از شهروندان اسرائیل در ترکیه خواست که دستورالعمل‌ها برای مقابله با این تهدیدات را دنبال کنند.

در همین حال، کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد موساد و نهادهای اطلاعاتی ترکیه طی روز گذشته یک توطئه حمله را علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه خنثی کرده‌اند.

از سوی دیگر، یک مقام نظامی اسرائیل در مصاحبه با کانال ۱۳ این کشور با اشاره به اینکه طی روز گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای علیه جوخه‌های عملیاتی ایران در ترکیه صورت گرفته، گفت که وضعیت هشدار فوق‌العاده در ارتباط با تهدید ایران علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه دست‌کم چند روز ادامه خواهد یافت.

این مقام نظامی اسرائیلی خاطرنشان کرد در این مدت چند شهروند اسرائیل بدون اینکه خبر داشته باشند، «تنها چند دقیقه با کشته شدن فاصله داشتند.»

این مقام آگاه با تحسین سطح همکاری‌های امنیتی بین اسرائیل و ترکیه خاطرنشان کرد در این مدت چندین مقام ارشد امنیتی اسرائیل از ترکیه بازدید کرده‌اند.

مقام‌های اسرائیلی با هشدار نسبت به تلاش عوامل ایران برای انجام حمله‌های تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی در آخر هفته جاری در ترکیه، از همه شهروندان اسرائیلی خواسته‌اند فورا این کشور را ترک کنند.

تایمز اسرائیل جمعه به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش داد که جمهوری اسلامی به باندهای ایرانی و ترکیه‌ای که به استخدام خود درآورده دستور داده در آخر هفته در ترکیه و به ویژه در استانبول، «به هر قیمتی» که می‌توانند شهروندان اسرائیلی را هدف قرار دهند.

مقام‌های اسرائیل ضمن هشدار درباره تلاش عوامل ایران برای نفوذ به رستوران‌ها، مکان‌های تفریحی و هتل‌های محل اقامت شهروندان اسرائیل در استانبول به‌منظور ربودن یا کشتن آنها، به آن دسته از شهروندان اسرائیلی که امکان خروج از ترکیه را ندارند تاکید کردند از هتل خارج نشوند و درهای اتاق‌های خود را قفل نگه دارند.

مقام‌های اسرائیلی همچنین از شهروندان این کشور خواسته‌اند هر چیزی را که اسرائیلی بودنشان را نشان دهد مخفی کنند.

در حال حاضر، برآورد می‌شود حدود دو هزار شهروند اسرائیل در ترکیه باشند.

در همین حال، هاآرتس به نقل از منابع آگاه اسرائیلی گزارش داد مقام‌های ترکیه در روزهای اخیر چند گروه ایرانی را در ارتباط با این توطئه‌ها بازداشت کرده‌اند.

کانال ۱۲ اسرائیل نیز گزارش داد در دو هفته اخیر چند توطئه حمله ایران در ترکیه خنثی شده است.

طبق این گزارش، مقام‌های امنیتی اسرائیل و ترکیه برای خنثی کردن حمله‌های احتمالی با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند.

به گزارش کانال ۱۲، جمهوری اسلامی از چند ماه گذشته در حال طراحی این حمله‌ها بوده و ظاهرا هدف این حمله‌ها انتقام‌جویی از اسرائیل برای کشته‌شدن مشکوک مقام‌های ارشد ایرانی است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار ۲۳
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید