کانال ۱۲ اسرائیل: چند طرح جمهوری اسلامی برای آدم‌ربایی شهروندان اسرائیلی در ترکیه خنثی شد

۱۴۰۱/۳/۲۷

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل خبر داد این کشور و ترکیه طی دو هفته گذشته تعدادی از «توطئه‌های تروریستی ایران» شامل طرح‌هایی برای تیراندازی و آدم‌ربایی در ترکیه را خنثی کردند.

بر اساس این گزارش، چند تن از افرادی که در این اقدامات دست داشتند شهروند ترکیه و بقیه ایرانی بودند.

در این گزارش به هویت این افراد اشاره نشده است.

به گفته کانال ۱۲ اسرائیل، برخی توریست‌های اسرائیلی می‌گویند افرادی در استانبول تلاش کرده‌اند آنان را به رستوران یا گردش دعوت کنند.

این در حالی است که رسانه‌های اسرائیلی گزارش کرده‌اند آنکارا به جمهوری اسلامی هشدار داده اجازه نخواهد داد خاک ترکیه را به محلی برای عملیات خود علیه اسرائیل بدل کند.

شبکه کان اسرائیل روز چهارشنبه گزارش داده بود سرویس‌های امنیتی اسرائیل معتقدند هسته‌های تروریستی ایران هنوز در ترکیه حضور دارند و نیروهای امنیتی اسرائیل و ترکیه برای خنثی کردن هر گونه حمله احتمالی از سوی این گروه تلاش می‌کنند.

در همان روز، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در گفت‌وگویی تلفنی با مولود چاوش اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود، از تلاش آنکارا در محافظت از گردشگران اسرائیلی تشکر کرد.

دولت اسرائیل به شهروندانش هشدار داده که عوامل جمهوری اسلامی آماده ربودن یا کشتن اسرائیلی‌هایی هستند که به ترکیه سفر می‌کنند.

مقام‌های اسرائیلی بر این باورند که جمهوری اسلامی به دنبال گرفتن انتقام کشته شدن اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران است که اسرائیل را مسئول مرگ آن‌ها می‌داند.

از سوی دیگر شورای امنیت ملی اسرائیل روز دوشنبه گذشته سطح هشدار خود را برای استانبول به سطح چهار، به معنی بالاترین تهدید برای شهروندان اسرائیلی، افزایش داد.

پیش از این دولت اسرائیل چنین سطحی از هشدار درباره امنیت شهروندان و گردشگران اسرائیلی را برای چهار کشور عراق، یمن، افغانستان و ایران تعیین کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید