سران آلمان، فرانسه و ایتالیا در کی‌یف؛ مکرون روسیه را به جنایت جنگی و قتل عام متهم کرد

۱۴۰۱/۳/۲۶

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد وارد کی‌یف شدند و با رییس‌جمهوری اوکراین دیدار کردند. همزمان کلاوس یوهانیس، رییس جمهوری رومانی نیز به کی‌یف سفر کرد و در این دیدار حضور خواهد یافت.

رییس جمهوری فرانسه این سفر را اعلام همبستگی اروپا با اوکراین خواند. روسای سه کشور همچنین از شهر ایرپین در حومه کی‌یف بازدید کردند.

مکرون گفت که در این شهر قتل عام و جنایت جنگی انجام شده است.

سفر صدراعظم آلمان به کی‌یف در حالی انجام شد که اوکراین پیش از این با سفر رییس جمهوری آلمان که یک مقام تشریفاتی محسوب می‌شود، به کی‌یف مخالفت کرده بود.

در همین حال سفیر اوکراین در برلین بارها اقدامات آلمان در حمایت از اوکراین را ناکافی خوانده است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم روز ۲۱ فروردین در سفر به کی‌یف، ضمن دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، بر عزم متحدان اوکراین بر تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه تأکید کرد.

از سوی دیگر مکرون یک روز پیش از سفر به کی‌یف گفت که اوکراین باید درباره موضوعاتی با روسیه مذاکره کند تا جنگ پایان یابد.

در همین روز ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، با اشاره به پیشروی روسیه در شرق اوکراین خواستار ارسال تسلیحات بیشتری به این کشور شده و گفته بود سلاح‌های سبک شوروی سابق باید با سلاح‌های سنگین غربی جایگزین شوند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا هم روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، از اعطای یک میلیارد دلار تسلیحات جدید آمریکا به اوکراین شامل سامانه‌های موشک ضد کشتی هارپون و نیز ارائه یک بسته ۲۲۵ میلیون دلاری کمک‌های بشردوستانه به این کشور خبر داد.

روز پنج‌شنبه اما سخنگوی کرملین خواستار گفت‌وگوهای جدید با آمریکا در مورد کنترل تسلیحات اتمی شد و گفت که دو کشور در «نقطه بسیار داغ رویارویی» قرار دارند.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید