دادگاه تجدید نظر رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، دو عضو حزب‌الله را به حبس ابد محکوم کرد

۱۴۰۱/۳/۲۶

دادگاه تجدید نظر رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان که چهاردهم فوریه سال ۲۰۰۵ کشته شد، دو عضو حزب‌الله لبنان را به صورت غیابی به حبس ابد محکوم کرد. این دادگاه از سوی سازمان ملل بر پا شد.

به گفته ایوانا هردلیکووا، رییس این دادگاه، حبیب مرحی و حسین غنیسی، دو عضو گروه حزب‌الله لبنان، به طور غیابی به حبس ابد محکوم شده‌اند که بالاترین مجازات است.

دادگاه ویژه لبنان، دادگاهی بین‌المللی است که بر اساس خواست شورای امنیت سازمان ملل و برای رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری تشکیل شد.

این دادگاه دی ماه سال ۱۳۹۲، ژانویه ۲۰۱۴ و نزدیک به هشت سال و نیم پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر وقت لبنان، محاکمه غیابی متهمان ترور نخست وزیر وقت این کشور از جمله چهار عضو شناخته شده حزب‌الله را آغاز کرد.

حدود سه سال و نیم بعد از آغاز محاکمه غیابی متهمان این پرونده، دست‌کم یکی از آنان، مصطفی بدرالدین، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ در سوریه کشته شد.

سلیم عیاش و اسد حسن صبرا، دیگر متهمان این پرونده هستند.

رفیق حریری، نخست وزیر وقت لبنان، ۲۶ بهمن ماه سال۱۳۸۳، چهاردهم فوریه ۲۰۰۵، با انفجار یک کامیون مواد منفجره بر سر راه عبور خودرویش همراه با ۲۱ نفر از محافظان و همراهانش ترور شد. صدها تن در این انفجار مجروح شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید