بازداشت چند مظنون مرتبط با سپاه در ترکیه؛ وزیر خارجه اسرائیل: خطر واقعی و فوری است

۱۴۰۱/۳/۲۳

در حالی که یک مقام امنیتی اسرائیل از بازداشت چند نفر به ظن ارتباط با سپاه و برنامه‌ریزی علیه اهداف اسرائیلی در ترکیه خبر داده، یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل به شهروندان این کشور توصیه کرد اگر قصد سفر به ترکیه را دارند، آن را لغو کنند، زیرا «این یک خطر واقعی و فوری است.»

لاپید روز دوشنبه ۲۳ خرداد در یک جلسه حزبی در این زمینه ادامه داد تلاش جمهوری اسلامی، حمله علیه اسرائیلی‌هایی است که به تعطیلات می‌روند و ماموران جمهوری اسلامی «عمدتا شهروندان اسرائیلی را برای ربودن یا قتل انتخاب می‌کنند. این ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.»

او گفت «تلاش عظیم» نیروهای امنیتی اسرائیل «زندگی اسرائیلی‌ها را در هفته‌های اخیر نجات داده و از تلاش‌های ترکیه برای حفاظت از شهروندان اسرائیلی تشکر کرد.

وزیر خارجه اسرائیل به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد، اما یک مقام امنیتی اسرائیل به رویترز گفت ترکیه چندین مظنون «عملیات» سپاه پاسداران را دستگیر کرده است.

لاپید همزمان به جمهوری اسلامی هشدار داد که «دست بلند اسرائیل» به هر کسی که بخواهد به اتباع این کشور آسیب برساند، خواهد رسید.

روز یکشنبه، رادیوی ملی اسرائیل به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور اعلام کرد حدود یک ماه پیش، تلاش جمهوری اسلامی برای آسیب رساندن به اهداف اسرائیلی در خاک ترکیه خنثی شد.

بنا بر اعلام این رسانه اسرائیلی، مقام‌های امنیتی این کشور همتایان ترک خود را در جریان برنامه جمهوری اسلامی برای «عملیات تروریستی» علیه اهداف اسرائیلی قرار داده و از آنها خواسته بودند علیه «زیرساخت تروریستی جمهوری اسلامی» در خاک ترکیه اقدام کنند.

این خبر ده روز پس از آن منتشر شد که شورای امنیت ملی اسرائیل به شهروندان این کشور نسبت به سفر به ترکیه هشدار داد.

شورای امنیت ملی اسرائیل در این هشدار اعلام کرد شواهد قابل اطمینانی از حمله برنامه‌ریزی شده علیه اهداف و شهروندان اسرائیلی در ترکیه وجود دارد.

نگرانی اسرائیل از حمله به اهدافش در خاک ترکیه به ویژه پس از کشته شدن صیاد خدایی بار دیگر افزایش یافته است.

مقام‌های سپاه پاسداران تهدید کرده‌اند که انتقام کشته شدن صیاد خدایی را خواهند گرفت.

چندی پیش، روزنامه هاآرتص در گزارشی تحلیلی نوشت برخلاف تیم‌های قبلی ایران که در تلاش برای هدف قرار دادن دیپلمات‌ها و بازرگانان اسرائیلی در ترکیه بودند، این بار آنها به دنبال حمله به گردشگران و شهروندان عادی اسرائیل هستند.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید