با وجود رأی دادگاه؛ شاهزاده چارلز اعزام پناهجویان به روآندا را «وحشتناک» خواند

۱۴۰۱/۳/۲۱

با وجود حمایت دادگاه عالی بریتانیا از اعزام پناهجویان به روآندا، شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، در یک گفت‌وگوی خصوصی این اقدام را «وحشتناک» خواند.

سخنگوی شاهزاده، گزارش‌ها درباره این سخنان او را رد نکرد اما در عین حال گفت که این موضوع مربوط به تصمیمات دولت است.

اعزام پناهجویان به روآندا در حالی انجام می‌شود که قرار است شاهزاده چارلز در نشست سران کشورهای مشترک المنافع در پایتخت این کشور حضور یابد.

روز جمعه دادگاه عالی بریتانیا به دولت این کشور اجازه داد تا پرواز هفته آینده برای انتقال گروهی از پناهجویان به روآندا را انجام دهد.

بر اساس تصمیم جدید دولت بریتانیا، پناهجویان مجرد مرد تا زمان رسیدگی به پرونده‌شان به روآندا فرستاده خواهند شد و قرار است سه‌شنبه آینده، حدود ۱۳۰ پناهجو به این کشور فرستاده شوند.

دولت بریتانیا جزییاتی در مورد هویت و ملیت پناهجویانی که قرار است به روآندا فرستاده شوند ارائه نکرده است. با این حال بر اساس گزارش یک سازمان خیریه، ۱۴ ایرانی، ۹ افغانستانی، ۳۵ سودانی، ۱۸ سوری و شماری دیگر از پناهجویان از دیگر کشورها، روز سه‌شنبه اخراج خواهند شد.

وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد درباره انتقال سه نفر به روآندا تجدید نظر کرده است.

در جلسه دادگاه روز جمعه، وکیلان مدافع برخی از این مهاجران و مؤسسات خیریه و اتحادیه‌ها، ادعای دولت بریتانیا درباره امن بودن روآندا برای پناهندگان را رد و نگرانی‌های خود را درباره این طرح مطرح کردند.

سال گذشته بیش از ۲۸ هزار مهاجر و پناهنده از اروپا به بریتانیا رفتند که شماری از آنان در کانال مانش غرق شدند.

«دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» روز ۱۸ خرداد از دولت بریتانیا خواسته بود از انتقال یکی از شاهدان این دادگاه به روآندا تجدید نظر کند.

بر اساس این گزارش، این فرد یک مأمور پیشین پلیس ایران بوده و به دلیل سرپیچی از شلیک به معترضان در ایران، به بریتانیا پناهنده شده است.

این پناهجو که در حال حاضر در یک مرکز نگهداری پناهجویان در بریتانیا در بازداشت به سر می‌برد، روز دهم خرداد ابلاغیه انتقال به روآندا دریافت کرده است.

دادگاه آبان با اشاره به روابط نزدیک جمهوری اسلامی با روآندا، هشدار داد این کشور جای امنی برای این پناهجو نیست و از دولت بریتانیا خواست در مورد این تصمیم خود تجدید نظر کند.

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید