بازداشت ۱۳ نفر به اتهام سرقت صندوق‌های امانات بانک ملی؛ دادستان: سه متهم خارج کشور بودند

۱۴۰۱/۳/۲۰

علی صالحی، دادستان تهران، از بازداشت ۱۳ تن به اتهام سرقت صندوق‌های امانات بانک ملی شعبه «دانشگاه تهران» خبر داد. او گفت که سه نفر از این افراد در خارج از کشور بودند اما به نام کشور یا کشورهایی که این افراد در آنجا بوده‌اند، اشاره نکرد. خبرگزاری تسنیم این کشور را ترکیه اعلام کرد.

به گفته دادستان تهران، مقادیر زیادی از اموال مسروقه در فرودگاه «امام خمینی» و در ماشینی که از سوی متهمان تهیه شده بوده و مقادیری هم در تهران کشف شده است.

هنوز واکنشی به این خبرها از سوی افراد مال‌باخته به دنبال این سرقت، منتشر نشده است.

حسین رحیمی، رییس پلیس تهران، مدعی شد تعدادی از متهمان بازداشت شده در خارج از کشور بوده‌اند و با «اقدام ویژه» دستگیر شده‌اند. او به نام کشور یا کشورهایی که این افراد به آنجا رفته بوده‌اند، اشاره نکرد اما خبرگزاری تسنیم مدعی شد که کشور مورد نظر، ترکیه است.

به گفته رحیمی، تمامی سارقان و افراد مرتبط با این سرقت، در کمتر از ۴۸ ساعت پس از شناسایی و دستگیر شده‌اند. با توجه به اینکه او گفت پلیس از ساعات اولیه روز دوشنبه از این سرقت باخبر شده است، افراد در بازداشت تا روز چهارشنبه ۱۸ خرداد (دو روز پیش) دستگیر شده‌اند اما مشخص نیست چرا خبر دستگیر شدنشان پیش از این اعلام نشده است.

رحیمی گفت بخش اعظمی از اموال مسروقه صندوق امانات بانک ملی کشف شده است.

خبر سرقت بزرگ از صندوق‌های امانات بانک ملی شعبه دانشگاه تهران که به گفته مال‌باختگان، سطح امنیتی بالایی داشته است، روز ۱۷ خرداد منتشر شد و تاکنون گزارش‌هایی ضد و نقیضی درباره نحوره این سرقت منتشر شده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، سارقان از طریق در پشت ساختمان واقع در پارکینگ داخلی، وارد شده و پس از برش دادن در گاوصندوقی بزرگ و بر هم زدن رمز آن، به محوطه صندوق امانات وارد شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، ۲۵۰ صندوق امانات تخریب و محتویات ۱۶۹ صندوق تخلیه شده است.

مال‌باختگان و مشتریان بانک ملی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مقابل بانک و خیابان انقلاب تجمع کردند.

در همین حال طبق اطلاعاتی که به ایران اینترنشنال رسیده، مقام‌های بانک ملی به مال‌باختگان سرقت صندوق‌های امانات گفته‌اند اگر می‌خواهند خسارت آن‌ها جبران شود، باید صلح‌نامه‌هایی را امضا کنند که حق شکایت از بانک را از آنان سلب می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، سیستم هشدار بانک به گوشی موبایل رییس شعبه وصل بوده و اقدام به این سرقت به موبایل او پیامک شده است اما به دلیل اینکه در گذشته «این سامانه هشدار اشتباهی داده بوده»، رییس بانک به پیامک سرقت اعتنا نمی‌کند.

روابط عمومی بانک ملی ایران روز چهارشنبه ۱۸ خرداد اعلام کرد رئیس و معاون ریالی این‌ شعبه از سمت خود برکنار شده‌اند و «مراتب برخورد قانونی لازم» با این دو مسئول و «سایر مقصرین» در حال انجام است.

با وجود افزایش میزان سرقت‌ها در ایران، دستبرد به بانک‌های دولتی پیش از این بسیار کم‌سابقه بوده و به سرقت بردن صندوق امانات بانک‌ها نیز کمتر روی داده است.

در یکی از موارد گزارش شده، فروردین ۹۸ بانک اقتصاد نوین اعلام کرد که دستبرد به صندوق امانات این بانک ناموفق بوده و سارقان دستگیر شدند.

اخبار
مرور مطبوعات
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید