ادامه حملات شدید روسیه به سیویرودونتسک؛ اوکراین از موفقیت نسبی خود در شهر خرسون خبر داد

۱۴۰۱/۳/۱۹

همزمان با ادامه حمله‌های شدید روسیه به شهر سیویرودونتسک و پیشروی به ایزیوم، وزارت دفاع اوکراین از موفقیت نسبی خود در شهر خرسون خبر داد و اعلام کرد ارتش این کشور موفق به عقب راندن نسبی نیروهای روسیه از این شهر شده است.

به گفته مقامات اوکراین، شهر سیویرودونتسک زیر توپ‌باران شدید نیروهای روسیه قرار دارد و حدود ۱۰ هزار غیر‌نظامی همچنان در این شهر هستند.

در همین حال ولودیمر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، نبرد در این شهر را بسیار سخت خواند و گفت که سرنوشت دنباس در این شهر رقم خواهد خورد.

ارتش روسیه روز دوشنبه ۹ خرداد وارد حومه سیویرودونتسک شد.

سیویرودونتسک یکی از آخرین شهرهای بسیار استراتژیک در منطقه لوهانسک است که هنوز در اختیار اوکراین است. اگر این شهر سقوط کند، روسیه و نیروهای نیابتی‌اش در دنباس، بر بیش از نیمی از این منطقه کنترل می‌یابند. این منطقه‌ قلب صنعتی اوکراین در شرق است. دنباس شامل دو منطقه لوهانسک و دونتسک است.

سرویس امنیتی ارتش بریتانیا اما اعلام کرد نیروهای روسیه در حال پیشروی به شهر ایزیوم در شمال شرق اوکراین هستند.

از سوی دیگر زلنسکی هم در یک کنفرانس ویدیویی با تجار آمریکایی گفت روسیه خود را در موضع قدرت می‌بیند و برای تن دادن ولادیمیر پوتین به مذاکره، اقدامات شدیدتری نیاز است.

زلنسکی خواستار حذف کامل روسیه از سیستم مالی جهانی شد.

در ارتباط با تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، در ماه‌های گذشته سازمان‌های بین‌المللی درباره بحران مواد غذایی هشدار داده‌اند. در همین حال آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت که این سازمان به دنبال توافقی برای رفع انسداد صادرات غلات اوکراین و محموله‌های مواد غذایی و کود روسیه به بازارهای جهانی است.

او هشدار داد صدها میلیون نفر در معرض خطر بی‌سابقه گرسنگی قرار دارند.

روسیه بنادر اوکراین را محاصره کرده و امکان حمل غلات از این کشور وجود ندارد. در همین حال ترکیه پیشنهاد راه‌اندازی ساز و کار کریدور گندم بین سازمان ملل، روسیه، اوکراین و ترکیه را مطرح کرده است.

پیش از این سفیر اوکراین در آنکارا اعلام کرده بود غلات اوکراین از سوی روسیه «دزدیده» شده و به ترکیه منتقل می‌شود.

در همین حال آمریکا به کشورهایی که با کمبود مواد غذایی مواجه هستند هشدار داد که روسیه کشتی‌های خود را از «غلات غارت‌شده» اوکراین پر کرده و این کشتی‌ها احتمالا به سمت این کشورها در حال حرکت هستند.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، وزارت امور خارجه آمریکا اواسط ماه می به ۱۴ کشور عمدتا آفریقایی هشدار داد کشتی‌های باری روسیه در حال خروج از بنادر نزدیک اوکراین هستند و به گفته این وزارتخانه، حامل غلات غارت‌شده اوکراین هستند.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید