شورای حکام قطعنامه محکومیت ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس را تصویب کرد

۱۴۰۱/۳/۱۸

شورای حکام قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی و آمریکا مبنی بر لزوم پاسخگویی فوری ایران به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سه سایت مشکوک را با اکثریت قاطع تصویب کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه را بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا ارائه کرده بودند که با ۳۰ رای در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصویب شد. روسیه و چین رای منفی دادند.

شورای حکام در قطعنامه از ناشناخته ماندن آثار اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده به دلیل همکاری ناکافی ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد و از جمهوری اسلامی خواست که «بدون تعلل» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعامل داشته باشد.

این قطعنامه خواستار پاسخگویی فوری ایران به سوالات آژانس درباره سه سایت مشکوک شده است و همچنین از جمهوری اسلامی خواست پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای شفاف‌سازی و حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده، بپذیرد.

سرپرست نمایندگی ایران در آژانس در واکنش به تصویب قطعنامه در شورای حکام گفت: اقدام مقتضی را انجام خواهیم داد و ایران حق دارد در سیاست و رویکرد خود در قبال آژانس بازنگری کند.

به گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، براساس این قطعنامه، ایران باید به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و به پرسش‌های آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک گذشته خود پاسخ دهد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در سخنرانی خود در آغاز نشست شورای حکام آژانس، بار دیگر اعلام کرد جمهوری اسلامی درباره منشا ذرات اورانیوم غنی‌شده در سه سایت اعلام نشده تورقوزآباد، ورامین و مریوان، توضیحاتی که از نظر فنی معتبر باشد ارائه نکرده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین پس از نشست شورای حکام درباره مسائل پادمانی حل نشده میان تهران و آژانس به ایران اینترنشنال گفت: «از ایران پاسخ‌هایی گرفته‌ایم اما از لحاظ فنی معتبر نیستند.»

سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه و ساعاتی پیش از به رای گذاشته شدن قطعنامه علیه ایران در شورای حکام، از قطع برخی دوربین‌های آژانس و توقف فعالیت بعضی دستگاه‌های اندازه‌گیری غنی‌سازی خبر داد.

سازمان انرژی اتمی ایران افزود: «دوربین‌های فرا پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یکی از مراکز اتمی ایران» قطع و «فعالیت دستگاه اندازه‌گیری بر خط سطح غنا و فلومتر (OLEM)» متوقف می‌شود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، دلیل این اقدامات را واکنش به «رفتار ناشایست» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواند.

در همین حال رویترز به نقل از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو، خبر داد که ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته «آی‌آر-۶» را در یک آبشار در تاسیسات نطنز آغاز کرده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید