جنگ اوکراین؛ ورود نفت روسیه به اتحادیه اروپا از طریق دریا از سال آینده ممنوع می‌شود

۱۴۰۱/۳/۱۳

همزمان با صدمین روز حمله روسیه به اوکراین، جزییات ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه منتشر شد اما مسکو از افزایش درآمدهای خود به دلیل افزایش قیمت نفت خبر داد.

اوکراین اعلام کرد نیروهای روسیه در ۱۰۰ روز گذشته، ۳۳ بیمارستان، ۲۷۳ مرکز بهداشتی روستایی، نزدیک به ۷۰ مدرسه و ۵۰ مهدکودک را ویران کرده‌اند.

روز جمعه (۱۳ خرداد) همچنین ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه منتشر شد که بر اساس آن در سال آینده ورود نفت روسیه به این اتحادیه از طریق دریا ممنوع می‌شود و تنها مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک مجاز به واردات نفت این کشور از طریق خط لوله خواهند بود.

با وجود تحریم‌های غرب در سه ماه گذشته، روسیه اعلام کرد در دو ماه اخیر به دلیل افزایش قیمت نفت، ۳۹۳ میلیارد روبل، معادل حدود هفت میلیارد دلار افزایش درآمد داشته است.

همزمان با صدمین روز حمله روسیه همچنین امین عواد، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در اوکراین، اعلام کرد که «این جنگ برنده‌ای ندارد و نخواهد داشت.»

با این حال هیچ چشم‌اندازی درباره پایان جنگ بیان نشده و به گفته الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، روسیه در حال برنامه‌ریزی یک جنگ طولانی است.

همچنین به گزارش سرویس امنیتی ارتش بریتانیا، روسیه به هیچ‌ یک از اهداف استراتژیک خود در حمله به اوکراین دست نیافته اما موفقیت‌هایی تاکتیکی در دنباس در شرق اوکراین به دست آورده است.

دنباس شامل دو منطقه لوهانسک و دونتسک است.

ارتش روسیه روز دوشنبه ۹ خرداد، وارد حومه «سوردونتسک» شد. سوردونتسک، یکی از آخرین شهرهای بسیار استراتژیک در منطقه لوهانسک است که هنوز در اختیار اوکراین است. اگر این شهر سقوط کند، روسیه و نیروهای نیابتی‌اش در دونباس، بر بیش از نیمی از این منطقه کنترل می‌یابند. این منطقه‌ قلب صنعتی اوکراین در شرق است.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌ جمهوری اوکراین، در یک سخنرانی از اشغال ۲۰ درصد خاک کشورش از سوی روسیه خبر داد. این ۲۰ درصد شامل شبه جزیره کریمه نیز می‌شود که روسیه سال ۲۰۱۴ آن را به خاک خود ضمیمه کرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید